Енергоефективний будинок. Яким він повинен бути

Енергоефективний будинок

Енергоефективний будинок:

7 елементів, після чого ви дізнаєтесь про дизайн будинку з низькими витратами на обслуговування

Енергоефективний будинок – це будинок, дешевий в експлуатації. Вибираючи проєкт будинку, варто звернути увагу на те, скільки буде коштувати його обслуговування, а особливо опалення. то як дізнатися, чи будинок енергоефективний? Ось 7 найважливіших особливостей енергоефективного будинку

Втрати тепла утворюються його проникненням через зовнішні перегородки (тобто стіни, вікна, дах та підлогу), а також через відкриття вхідних дверей або наявність різних видів небажаних витоків. Крім того, тепло витрачається на нагрівання повітря, що надходить у будинок шляхом вентиляції. Для того, щоб зменшити потребу будинку в теплі, втрати цього тепла необхідно мінімізувати. Існують перевірені способи зробити це.

Енергоефективний будинок. Чи це має бути дорого?

На величину втрат тепла в будинку впливають:

  • розмір будівлі – опалювана площа, кубатура ;
  • форма та поверховість споруди;
  • кількість і розмір вікон, площа скління;
  • планування кімнат та розташування вікон відносно сторін горизонту;
  • матеріали, що використовуються для виготовлення стін, покрівлі, підлоги, товщини теплоізоляції ;
  • архітектурні рішення, що сприяють формуванню теплових мостів ;
  • якість утеплення будинку;
  • достатня вентиляція.

ГАЛЕРЕЯ: натисніть на фотографію і побачите готові, побудовані енергоефективні будинки

Енергоефективний будинок

1. Проєкт енергоощадного будинку: маленький будиночок – маленька біда

Чим менший будинок, тим менші втрати тепла. Це пояснюється тим, що вони залежать від площі перегородок, через які тепло проникає. Чим менша площа, тим менші втрати. Якщо ми не хочемо багато витрачати на опалення, перш за все, не будуйте великий будинок

Площа перегородок залежить не тільки від корисної площі будинку, але і від його форми. Щоб будинок був енергоефективним, він повинен мати компактну форму. Шукаючи проєкт такого будинку, варто перевірити співвідношення площі зовнішніх перегородок до його кубатури, тобто A / V. Чим він менший, тим краще

Енергоефективний будинок

2. Енергоефективний будинок. Форма

В ідеалі будинок повинен бути побудований за прямокутним планом з простим двосхилим, бажано односхилим дахом, без еркерів та мансардних поверхів. Найбільші втрати тепла відбуваються в кутах і вигинах перегородок, тому чим менше їх буде, тим краще. Простий будинок також дешевше будувати, і підрядники мають менше можливостей помилятися.

Значно менші втрати тепла на квадратний метр виявляються у багатоповерхових будинках та з мансардою, ніж у одноповерхових. Значна частина втрат відбувається через покрівлю, а в одноповерховому будинку площа даху є найбільшою порівнюючи до корисної площі. Якщо це має бути енергоефективний будинок – це не буде одноповерховий будинок.

При проєктуванні енергоефективних будинків, архітектори дуже часто дають їм форму, яка відрізняє їх від традиційного для нас архітектурного стилю. Виявляється, що, збільшуючи площу зовнішніх перегородок з південної сторони будинку, його потреба в енергії зменшується. Це пов’язано з тепловим виграшем від інсоляції, яка в українських умовах на південній стороні настільки велика, що перевищує додаткові втрати тепла внаслідок збільшення поверхні перегородок.

З цієї ж причини на південному фасаді спроектовані великі вікна та різні види скляних прибудов, засклені зали та тераси. Добре розроблені, вони можуть виконувати роль сонячних колекторів, які безпосередньо нагрівають повітря в будинку.

Найвигіднішим є будинок з односхилим дахом. Він дозволяє побудувати будинок з однією стіною площею більшою за інші, який буде розташований на півдні. У той же час, протилежна стіна зі значно меншою площею буде розташована на північ – там, де прибутки від інсоляції не відбуваються. З точки зору енергоефективності, це найкраще рішення

Енергоефективний будинок - форма

3. Енергоефективний будинок. Які в ньому вікна?

Вибираючи проєкт будинку, варто звернути увагу на вікна. Велике скління від підлоги до стелі в приміщеннях, де ми дбаємо про комфортну температуру, є синонімом великих втрат тепла. Можна порахувати, що лише з південної сторони вони будуть компенсовані вищими вигодами від інсоляції.

Завжди трохи краще мати широкі вікна, але не до країв стіни. Слід уникати ситуації, коли великі вікна розташовані в опалювальних приміщеннях з півночі.

Коефіцієнт теплопередачі вікна

Якщо ми вирішуємо побудувати енергоефективний будинок з великими вікнами, але хочемо, щоб втрати тепла були якомога меншими, нам слід встановити спеціальні вікна з меншим за стандартний коефіцієнт тепловіддачі Uw. У продажі доступні вікна з коефіцієнтом Uw нижче 0,8 Вт / (м2K) – вікна з трьома склопакетами, з рамами з багатокамерних профілів з теплоізоляційними вставками

4. Планування кімнат в енергоефективному будинку

Дешевий будинок, тобто той, який потребує менше енергії для опалення, вимагає відповідного розташування кімнат. Приміщення повинні бути розташовані таким чином, щоб з півночі були тільки ті, які мають допоміжну функцію та можуть не опалюватися – наприклад, комора, гардеробна, технічна кімната, гараж.

Відповідно регулюючи систему опалення, можна підтримувати температуру в них нижче, ніж у кімнатах, де постійно проживають люди, без шкоди для їх комфорту. Також можна зменшити площу або навіть повністю виключити використання вікон у кімнатах на північному фасаді.

5. Енергоефективний будинок. Належна теплоізоляція

Найбільші втрати тепла виникають через те, що теплова енергія проникає крізь стіни та дах будинку, тому потрібно ретельно утеплити ці елементи достатньо товстим шаром теплоізоляції. Стандарт – це утеплення стін полістиролом або мінеральною ватою товщиною 15 см, але все частіше дизайнери та інвестори використовують утеплювальні шари товщиною 20 см і більше, до того ж з графітового полістиролу з дуже хорошим (низьким) коефіцієнтом теплопровідності  λ.

Нагріте повітря всередині будинку має тенденцію підійматися, тому утеплення даху є ще більш важливим – 30 см утеплення слід вважати мінімумом.

Також можливий енергоефективний будинок з одношаровими зовнішніми стінами. Він може бути побудований з найтепліших типів бетону або керамічних блоків, заповнених теплоізоляційним матеріалом. Однак для ідеального виконання важливо, щоб уникнути теплових містків у зовнішніх стінах, які не будуть покриті полістиролом. Ось чому вам потрібно знайти найкращих підрядників для такого інвестування.

Концепції будинків з дуже низькими потребами в теплі часто передбачають, що вони будуть виготовлені за каркасною технологією з СІП панелей – цьому сприяє використання дуже товстої теплоізоляції.

Теплові мости? Точки промерзання?

6. Теплові мости? Точки промерзання? Енергоефективний будинок добре ізольований?

Значні втрати тепла відбуваються через теплові мости, тобто місця, ізольовані гірше за решту будівельних перегородок. Найчастіше вони виникають при з’єднанні балконних блоків зі стелею, в перемичках, в відкосах, віконних і дверних отворах. Всі ці місця вимагають ретельного утеплення.

Якщо немає детальних вказівок, як це зробити в проекті будинку, швидше за все підрядник не зверне уваги на ці місця, і будинок не буде добре утеплений. Тоді нам не тільки доведеться платити більші рахунки за опалення, але й водяна пара може конденсуватися в цих місцях, сприяючи зростанню цвілі та грибків

У енергоефективних будинках дизайну з балконами уникають

У енергоефективних будинках дизайну з балконами уникають

В енергоефективних будинках конструкції балконів з плитою, приєднаною до стелі, уникаються, оскільки втрати тепла в результаті такого рішення були б більшими. Для порівняння, це може бути рівнозначним тому, якби не утеплили кілька квадратних метрів зовнішньої стіни. Утеплення балконної плити на практиці виконати важко, тому якщо в будинку повинен бути балкон, краще, щоб він був прикріплений до нього на власній конструкції. Ви також можете з’єднати балконну плиту зі стелею за допомогою спеціальних кріплень, які дозволяють нанести між ними шар ізоляції, але в цьому випадку певна кількість тепла буде проходити через ці кріплення. 

7. Хороша вентиляція сприяє збереженню тепла у вашому домі

Важко вважати будинок енергоефективним, якщо він має найпростішу гравітаційну вентиляційну систему. Навряд чи типова конструкція передбачає механічну припливно – витяжну вентиляцію з рекуперацією тепла. Ретельне утеплення будинку дає можливість різко зменшити втрати тепла, що проходить через перегородки. 

Тоді потреба в обігріві приміщень випливає, перш за все, через те, що внаслідок вентиляції в них надходить холодне повітря ззовні, і водночас тепло втрачається з повітрям, що витікає з будинку через вентиляційні решітки. Частка втрат тепла для вентиляції в загальних втратах утепленого будинку становить до 50%, тому варто встановити пристрій для його відновлення з відпрацьованого повітря в будинку, тобто рекуператор

Схожі статті