Каркасні будинки – переваги і недоліки конструкцій

На сьогоднішній день для будівництва будівель використовують безліч матеріалів – камінь, дерево, цегла, бетон та інше. Щорічно будівельні виставки дивують все новими і новими ідеями та вдосконаленими технологіями. На думку фахівців, каркасні будинки – це хороший баланс ціни і якості. Основна сфера застосування – малоповерхове, персональне будівництво. Але у конструкції є свої переваги і недоліки

Позитивні моменти

Перевага традиційних матеріалів в більшості випадків незаперечні, але їхнє застосування вимагає великих фінансових та часових витрат, залучення фахівців і т. д. Дім із дерева вперше почали зводити в Північній Америці. Технологія дуже проста, а остаточна вартість залежить від додаткових матеріалів і розмірів будинку, фундаменту, оздоблювальних виробів, витрат на шумо- і теплоізоляцію і іншого. Плюси каркасних конструкцій представлені в таблиці.

Таблиця

Недоліки каркасного будівництва

Будь-які будинки мають не тільки переваги, але й певні, з точки зору будівельників, недоліки. Та якщо власник заради низької ціни будівництва готовий миритися з існуючими мінусами, завжди можна підібрати розумне компромісне рішення.

Недоліки:

 • Легкозаймистість >>> Щорічно випускаються нові протипожежні розчини, для просочування деревини (антипірени). Їхнє завдання – не допустити пожежі при зіткненні матеріалу з відкритим вогнем. Але ні в якому разі не варто нехтувати протипожежними засобами захисту та ел. системами для відстеження і контролю небезпечних ситуацій;
 • Сирість і грибок >>> Проблема виникає в регіонах підвищеної вологості. Грибок може виникнути незалежно від матеріалів і конструкції споруди. Проблему вирішує тільки правильна технологія збірки сендвіч-панелей, антисептики і антигрибкові розчини;
 • Висока провідність звуку >>> Шумоізоляція вкрай низька, її знижують встановлення вікон і дверей з підвищеними показниками по шуму і звуку, укладанням додаткових ізоляційних матеріалів всередині панелей і додатковою декоративною обробкою;
 • Нестійкість до будь-яких дій, що викликають вібрацію >>> Відмовитися від будівництва будинку в кілька поверхів і поруч із залізничними коліями. Суттєво зменшити вібрацію, використовуючи такі технології будівництва, на даний момент не вийде;
 • Складність при забиванні цвяхів >>> Бажане використання інших варіантів кріплень для стін;
 • Недовговічні – термін експлуатації не більше 50 років >>> Точне дотримання технологій і ретельний вибір новітніх матеріалів, просочень, застосування сучасних систем збільшує термін до 70-80 років. Для порівняння у бетонних будинків – до 100 років;
 • Герметичність >>> Каркасні будинки так ретельно намагаються утеплити і від всього ізолювати, що вони стають практично герметичними. Необхідна надійна і розгалужена вентиляційна система.

Інші моменти, що викликають побоювання

Багато фахівців рекомендують таку споруду, з огляду на всі мінуси. Найголовніші критерії – вартість і швидкість навіть при самостійному будівництві. І це перекриває всі недоліки. Але все-таки остаточного довіри каркасних будинків немає. Основні причини:

 1. Так як технологія по зведенню каркасних конструкцій зародилася і розвивалася за кордоном, в інших умовах і кліматичних зонах. При цьому не враховується, що будь-яку технологію можна піддати удосконаленню та зміні, «підігнати» під температурні перепади Північного і Далекосхідного регіону.
 2. Важлива помилка деяких будівельників – використання того матеріалу, який «під рукою». В Америці для каркасних будинків застосовують спеціальну деревину для будівництва, що проходить сушку штучним шляхом. Застосування сирого дерева з часом породжує безліч проблем: зміна форми, гниття, деформацію і ін.
 3. Для компенсації всіх мінусів споруди використовують різні матеріали, в сукупності вони створюють ефект «термоса». Комфортно проживати в такому будинку можна, створивши велику, грамотну систему вентиляції. Якщо найголовніший принцип будівництва – низька вартість, економити починають саме на припливних системах. Але вони дозволяють створити не тільки умови для проживання, а й продовжують термін служби практично всіх застосовуваних матеріалів.
 4. Здешевлення будівництва проводиться за рахунок некваліфікованої праці. Навіть якщо будинок зводиться самостійно, вкрай важливо досконально вивчити всю технологію поетапно, крок за кроком і строго її дотримуватися.

Оманливість дешевизни каркасного будинку

Просто, швидко і дешево – так думають майбутні власники такого житла. В ідеалі так воно і є. Канадська технологія і практика зведення будинків за кордоном дійсно робить будівництво швидким і максимально економічним. Але наші реалії дещо відрізняються від іноземних.

До каркасного будівництва ставляться з недовірою, тому воно до цих пір не отримало широкого розповсюдження. І як наслідок – недолік якісних, придатних саме для таких будинків, матеріалів. Придбати те, що потрібно по прийнятним, доступними цінами, можливо далеко не у всіх регіонах країни, та не у всіх забудовників.

Потрібна лише суха, якісна дерев’яна дошка і певні плиткові утеплювачі (крок стійок 407 мм). Технологія штучного висушування дошки в Україні застосовується нажаль не завжди. У більшості випадків матеріал беруть на сусідньому ринку, в кращому – будівельному магазині.

На деякі матеріали для зовнішніх робіт, на листи типу шип-паз та інше ціни набагато вище, ніж за кордоном. В результаті вітчизняні якісні будинки-каркаси виходять дорожче іноземних аналогів.

Вкрай важливий елемент – вентиляція і протипожежна безпека. У Канаді при укладанні електропроводки застосовують самозагасаючі дроти, а всі запили і необхідні отвори виконують безпосередньо в каркасних стійках.

Компроміс між каменем і каркасом

Перевага кам’яних будинків незаперечно, але вони дорогі. Каркасні – бюджетні, але мають певну кількість недоліків, усунення яких коштує грошей. І все-таки компроміс можливий: шале в альпійському стилі.

Будівництво здійснюється із застосуванням декількох матеріалів. Нижній поверх кам’яний (газобетон, пінобетон), верхній – каркас з дерева. Це економічніше, ніж повністю цегляний або блоковий будинок, і надійніше, ніж каркасний. Зберегти полегшений варіант фундаменту можна, застосовуючи газобетонні блоки. Фінансові вкладення і час економляться так само, як і при каркасному будівництві (відхилення від бюджету незначні).

Приймаючи рішення про початок будівництва каркасного будинку, обов’язково створюють детальний план-проект, в якому враховують і гідності, і недоліки, і можливі компроміси. Усувати будь-які мінуси вже після введення будівлі в експлуатацію буде досить складно. Варто продумати все заздалегідь.

Оцініть пост

Якщо хочете подякувати за статтю - поділіться нею в соцмережах!

Схожі статті

Залиште коментар

avatar