Обробка стелі своїми руками – огляд популярних варіантів

обробка стелі у найкращий спосіб

Обробка стелі виконується різними способами. Сучасні технології дають можливість створювати конструкції будь-яких типів та конфігурацій. Найбільшою популярністю користуються наступні варіанти декорування таких поверхонь: обклеювання шпалерами або спеціальними плитами, фарбування, побілка, монтаж натяжних покриттів, підшивних, підвісних (рейкових, касетних) і гіпсокартонних (ГКЛ) конструкцій.

Кожна методика має свої недоліки та переваги.

Бюджетне оздоблення та його особливості

Поширеним, нескладним у виконанні і недорогим за вартістю способом декору стель у квартирах, приватних будинках і на дачах є їх побілка. Вона надає обробленим стелям доглянутий і акуратний вигляд, може виконуватися за допомогою вапняного або крейдяного складу.

Головний недолік такої обробки – необхідність ретельної підготовки поверхні. Вона передбачає проведення ряду операцій:

 • Очищення;
 • Закладення щілин і стиків;
 • Видалення плям і інших дефектів;
 • Вирівнювання.

Перший етап виконується за допомогою шпателя, губки і води. Старе покриття зволожується і очищується. Очищену основу шпаклюють. При необхідності з нього змивають:

 • брудні плями (використовуючи губку, ганчірку і білизну або хлорку);
 • сліди іржі (прибираються розчином мідного купоросу).

Вирівнювання здійснюється спеціальними фінішними сумішами. Вони накладаються в два шари товщиною до 2мм.

Після висихання покриття приступають безпосередньо до побілки. Крейду розводять, в неї додають трохи синьки та ПВА-клей, або роблять вапняну суміш. Декор стельової поверхні виконують пензлем та валиком, починаючи роботи з кута кімнати.

Перший шар наносять перпендикулярно до напрямку світла, що йде від вікна, другий – паралельно. Мазки робляться з наїздом на попередній на 4-5 см.

Побілена за всіма правилами стеля зберігає свою білосніжність і презентабельний вигляд протягом 3-5 років. Після цього старе крейдове, або вапняне, покриття необхідно видалити і повторно обробити поверхню за описаною схемою.

Фарбування – універсальний і практичний спосіб декорування

У наші дні побілка виконується вкрай рідко. Ця методика застосовується лише в старих будинках. Майстри, які не бажають витрачати великих сум на обробку стель, вважають що фарбувати їх водоемульсійною фарбою, яка буває:

 • Латексною;
 • Силіконовою;
 • Силікатною.

Фарба першого типу висихає після нанесення протягом кількох годин. Вона довгий час не втрачає свого кольору, має прийнятну вартість. Але через недостатню стійкість до появи бактерій та високу вологість нею не можна обробляти стелі у ванній кімнаті та на кухні.

Силіконові суміші формують на поверхні особливу плівку, яка відштовхує забруднення і не дозволяє розмножуватися мікроорганізмам. Вони вважаються ідеальними для декору приміщень з нестабільними волого-температурними режимами. Їхній єдиний недолік – висока ціна.

Силікатні суміші не бояться води, виключають ризик утворення цвілі. Такі суміші підходять для фарбування будь-яких стель, починаючи від гіпсокартонних і закінчуючи бетонними.

Технологію роботи з водоемульсійною сумішшю легко освоїть будь-який початківець. Фарбування нею здійснюється в кілька стадій. Спочатку поверхня очищається від старого покриття, шпаклюється і грунтується, потім добре шліфується дрібним шліфувальним папером.

Латексну, силіконову або силікатну суміш наносять пензлем на ділянки стику стелі і стін. Потім беруть в руки валик і приступають до декорування основної площі перекриття.

Фарбування проводиться смугами з наїздом в 5-10 см. Стелі водоемульсійною фарбою будь-якого типу завжди обробляють в 2-3 шари. Тільки так можна домогтися отримання ідеально красивої і рівної поверхні.

Матеріали, що наклеюються – рекомендації по використанню

Обробка стелі шпалерами проводиться досить рідко. Такі декоративні покриття допускаються тільки в спальнях, вітальнях і інших житлових приміщеннях з постійним рівнем вологості. Монтуються вони на бездоганно рівні поверхні.

Для облицювання перекриттів зазвичай використовують спеціальні (що мають підвищену щільність) білі вироби під фарбування. Наклеювати на поверхні шпалери з яскравими малюнками, яскравими орнаментами і хитромудрими візерунками небажано, так як будь-які зображення візуально зменшують висоту кімнати. Для більшості сучасних квартир – це неприпустимо.

А ось плитка з пінополістиролу зараз досить часто зустрічається на стелях житлових приміщень. Вона має такі переваги:

 • вологостійкість;
 • довговічність;
 • прийнятна вартість;
 • хороші показники тепло – і шумоізоляції;
 • простота в монтажі за рахунок компактних розмірів і малої ваги;
 • пожежна безпека.

Недоліки плитки – втрата зовнішнього вигляду під дією сонячних променів, малий вибір кольорів, недостатня міцність. Ще один мінус матеріалу полягає в тому, що після його встановлення на стелі залишаються добре помітні стики між окремими частинами облицювання.

Монтаж пінополістирольних виробів своїми руками вимагає мінімальних зусиль. Перекриття очищають, тріщини зашпакльовують, знежирюють та ґрунтують.

Потім придумується схема укладання плитки (рядами, по діагоналі, зі зміщенням). Малодосвідченим майстрам рекомендується використовувати найпростіший варіант.

На стелі проводяться дві діагональні лінії, що дозволяють знайти його центр. Робиться розмітка. На зворотню сторону виробу з пінополістиролу наносять клей. Плитка встановлюється точно в середині перекриття.

Всі наступні декоративні квадрати укладаються паралельними рядами вздовж прямих, які проведені від стіни до стіни. Фіксувальна суміш, що витиснулась на поверхню видаляється сухою ганчіркою.

Підшивні конструкції – великий вибір облицювальних виробів

Недороге оздоблення стелі виконується за допомогою пластикової та дерев’яної вагонки, пластмасових (ПВХ), деревостружкових (ДСП) і волокнистих (ДВП, МДФ) панелей і плит. Ці матеріали монтуються на металеві профілі, які прикріплюються до базової основи.

Обшивка пластиковою вагонкою рекомендована для декорування ванних кімнат, приватних лазень на дачах. Для цих цілей не підходять панелі з ДСП і МДФ. Вони характеризуються підвищеною звуко – і теплоізоляцією, величезним вибором текстур і малюнків, але бояться вологи. Їх краще встановлювати у житлових приміщеннях.

ДВП-плити виробляються за технологією гарячого пресування з рослинних волокон. За рахунок цього готові вироби отримують наступні переваги:

 • простота у догляді (їх дозволяється мити водою і мильним розчином);
 • екологічна чистота;
 • довговічність.

Такі плити можна монтувати навіть у вологих приміщеннях. Але за умови, що на обшивку не буде потрапляти вода.

Вагонка з натуральної деревини виглядає шикарно. Щоправда, її вартість досить висока. Встановлювати подібні вироби бажано не на металеві профілі, а на бруски з дерева.

Недоліки підшивних стель – неможливість прокладки під ними інженерних комунікацій і монтажу освітлювальних приладів. У ряді випадків велика вага напрямних не дозволяє надійно закріпити такі конструкції на базовій поверхні.

Гіпсокартонові конструкції – поширені й популярні

Стелі з гіпсокартону бувають і простими, і по-справжньому складними. Вони володіють масою важливих переваг, які наводяться далі:

 • Можливість зонування простору кімнати;
 • Екологічна безпека;
 • Доступна ціна;
 • Достатній рівень вологостійкості і міцності (ці показники нескладно підвищити шляхом обробки листів спецсумішами);
 • Монтаж виконується без мокрих і брудних процесів;
 • Хороша вогнестійкість.

Гіпсокартон – гнучкий матеріал. Завдяки цьому з нього створюють конструкції будь-яких форм з гладкою і рівною поверхнею, під якою можна сховати невеликі дефекти перекриття, а також труби та електричну проводку.

ГКЛ не використовується в кімнатах з вологістю більше 75%. Інші мінуси таких виробів – вони підвищують появу відлуння в приміщенні, зниження висоти стелі.

Монтаж гіпсокартону здійснюється на заздалегідь створений каркас. Його роблять з металевих направляючих та стелю. У рідкісних випадках скелет конструкції зводять з дерев’яних брусків.

До решетування ГКЛ прикріплюють з кроком 0,5–0,3 м саморізами. Після установки листи обов’язково шпаклюються. При цьому особлива увага приділяється закладенні стиків між сусідніми виробами.

Готова гіпсокартонна конструкція фарбується. Її можна обробити і іншими облицювальними матеріалами, придатними під стиль інтер’єру приміщення.

Модні і сучасні підвісні системи для обробки стелі

Рейкові стелі споруджуються із сталевих або алюмінієвих пластин з малою вагою. Вони мають різні кольорові відтінки, випускаються з різноманітними орнаментами і оригінальними малюнками. Це дозволяє підібрати вироби для бездоганного декору будь-якого приміщення.

Такі підвісні системи рекомендовані для монтажу в невеликих за площею кімнатах. Обробити ними масштабні за розмірами перекриття проблематично, так як планки можуть деформуватися в процесі експлуатації. Існують різні види стель з рейок. Вони бувають дзеркальними, глянцевими і матовими. Всі ці модулі не бояться вологи, легко переносять високі та низькі температури.

Описувані підвісні конструкції в більшості випадків встановлюються за допомогою спеціальних гачків на каркас. У квартирах з бетонними перекриттями їх можна монтувати на особливу гребінку із засувками, яка прикріплюється безпосередньо до базової поверхні.

Аналогом рейкових є касетні підвісні стелі, зібрані з легких металевих пластин. Їхні експлуатаційні та дизайнерські можливості ідентичні.

До недоліків розглянутих конструкцій відносять високу вартість і низький показник звукоізоляції. Друга проблема вирішується за допомогою укладання шумоізолюючих матеріалів у вільний підкаркасний простір.

Натяжні стелі – дорогі, але дуже красиві

Найбільшою популярністю в наші дні користуються покриття, що виготовляються з високоміцних полімерних матеріалів (плівки ПВХ) і спеціальних тканин. Вони мають такі переваги:

 • Швидкий монтаж без бруду і пилу;
 • Гіпоалергенні властивості і екологічна чистота;
 • Величезний вибір фактур і забарвлень;
 • Тривалий термін служби;
 • Висока еластичність;
 • хороша гідро – і теплоізоляція.

Під натяжною стелею легко заховати будь-які інженерні системи. Подібні конструкції робляться багато – і одноярусними. З їхньою допомогою створюються справжні дизайнерські шедеври, що стають головною прикрасою квартири.

Мінуси описуваних систем – необхідність використання спецобладнання в процесі монтажу (виконання цієї операції бажано довіряти фахівцям), висока вартість.

Ще кілька важливих нюансів. По-перше, ПВХ-полотна забороняється встановлювати в неопалюваних кімнатах. По-друге, натяжні конструкції бояться гострих предметів.

Як бачимо, декорувати поверхню стелі можна різними способами. Вибір конкретного матеріалу залежить лише від фантазії власника житла і кошторису, який виділяється на оздоблювальні роботи.

Схожі статті

Залиште коментар

avatar