Все, що потрібно знати про пінопласт – види, характеристики і властивості

Полістирол

Серед усіх створених сучасною промисловістю видів пінопласту найбільш популярним залишається полістирол, як при будівництві нових, так і при ремонті вже зведених об’єктів різного призначення. В будівельній сфері пінопласт використовується зазвичай як теплоізоляційний матеріал. Завдяки його характеристикам і властивостям, а також ціні, він застосовується набагато частіше, ніж інші аналогічного призначення ізоляційні матеріали. А останнім часом список виробленого різними підприємствами полістирольного пінопласту поповнився новими типами, брендами, марками, технічні параметри яких ще більше розширили сферу застосування цього матеріалу.

Полістирольний пінопласт – що це таке, його склад, види та марки

Варто відзначити, що пінопласт – це цілий клас матеріалів, які представляють собою газонаповнені (спінені, пористі) пластмаси, що своєю структурою нагадують застиглу піну. За рахунок того, що основний внутрішній обсяг цих матеріалів (пінопластів) займає наповнювач (газ), у них:

 • щільність значно менша, ніж у вихідної сировини (полімеру, використаного для виготовлення) – пінопласти відносяться до надлегких матеріалів;
 • високі тепло- і звукоізоляційні властивості;
 • й інші корисні якості.

В даний час пінопласти виробляють практично з усіх відомих полімерів (пластмас). Найпоширенішими матеріалами цього класу є наступні види пінопластів: ПВХ, фенол-формальдегід, карбомідно-формальдегід, поліуретан й полістирол.

У побуті, при будівництві та ремонтно-будівельних роботах, як зазначалося вище, найчастіше приходиться мати справу з останнім типом пінопластів, а саме – з пінополістирольним. Тому в побуті зазвичай, коли говорять “пінопласт”, мають на увазі тільки цей вид.

Сировиною для виготовлення пінополістиролу найчастіше є полістирол. Також нерідко використовують його похідні або сополімери стиролу з деякими іншими мономерами. Для виробництва пінополістиролу використовують один з природних вуглеводневих або спеціальних газоутворювачів. У пожежостійких варіантах полістирольного пінопласту гранули полістиролу можуть бути заповнені вуглекислим газом.

Існує також технологія виготовлення вакуумного пінополістеролу, що не містить взагалі ніякого газу. Крім того, в сучасних полістирольних пінопластах можуть міститися пластифікатори, барвники, графіт, або різні інші наповнювачі. А до складу пожежостійких (з класом горючості Г1) входять ще і антипірени – компоненти, що містять комплекс речовин, спільне використання яких є причиною сильного стійкого уповільнення горіння.

Використовується декілька технологій виготовлення пінополістиролу. Але незалежно від технології виробництва будь-який тип і марка цього матеріалу випускаються найчастіше у вигляді прямокутних плит і завжди лише тільки на 2-5% складаються безпосередньо з самого полістиролу. Решта 95-98% обсягу виробу займають головним чином газ (або вакуум) та інші добавки і наповнювачі. Це, а також характеристики початкової сировини, і визначають основні властивості пінопласту з полістиролу (тепло- і звукоізоляційні, водопоглинання, паропроникність та інші), як і у всіх його типів і марок можна вважати приблизно однаковими.

Найпопулярніші марки пінополістиролу:

 • Безпресовий пінопласт. Тобто виготовлений безпресовим способом;
 • Екструзійний. Виготовляється з використанням екструдерного обладнання;
 • Пресований

Особливості характеристик і маркування продукції різних стандартів

Продукція багатьох наведених вище стандартів ділиться на марки в залежності від щільності пінополістиролу. Це відноситься до пінопластів: ГОСТ 15588 (обох років виготовлення – 1986 і 2014 року); СТБ 1437; ТУ 2244-461-05761784-01; Пеноплекс, Екстрол, Техноплекс, STYROFOAM, Стірекс. При цьому в позначенні виробів більшості даних стандартів значення щільності вказується.

Крім того, розподіл на марки виконується і за іншими характеристиками. За якими саме – залежить від конкретного стандарту. Але це завжди відображається в позначенні пінопласту відповідною індексацією.

І ще слід знати, що теплопровідність і коефіцієнт теплопровідності пінопласту (та й будь-якого іншого матеріалу) – це одна і та ж характеристика. В одних стандартах даний параметр називається теплопровідністю, а в інших її коефіцієнтом.

Нормування характеристик, маркування і використання пінопласту стандартів 15588

За стандартом 15588-86, так як він застарів, зараз вже практично не виготовляють пінополістирол. Виготовлені за цим стандартом пінополістирольні плити призначені для теплоізоляції промислового устаткування і будівельних конструкцій в якості проміжного (середнього) шару при відсутності прямого контакту пінопласту з внутрішніми приміщеннями. У ізольованих поверхонь температура не повинна перевищувати +80 оC.

Плити стандарту 15588-86 виробляють 2-х типів:

 • ПСБ – без додавання антипірена (сповільнювач горіння);
 • ПСБ-С – з антипіреном.

А в залежності від нормованої граничної величини щільності (в кг/м3) ділять на марки: 15, 25, 35 і 50. Тобто, взагалі, щільність плит нормується в деякому діапазоні і може бути будь-якою в його межах. Виробники, як правило, випускають вироби з мінімально допустимою щільністю.

Приклади маркування (умовного позначення)

Для виробів з граничною щільністю 25 кг / м3: ПСБ-25 і ПСБ-С-25. Ще в позначенні вказують розміри плити, які теж нормуються (за погодженням споживача з компанією-виробником можуть бути іншими), і ГОСТ.

І цей стандарт нормує ще такі характеристики пінопластів, вироблених за ним: теплопровідність, міцність при стисненні і вигині, вологість і водопоглинання. А для виробів ПСБ-С – ще й тривалість самостійного горіння. Крім того, вся продукція ділиться на плити вищої і першої категорії якості.

За стандартом 15588-2014 теж виробляють продукцію у вигляді плит. Але в порівнянні з попереднім цей ГОСТ, як більш свіжий і сучасний, передбачає виготовлення виробів більш широкого асортименту марок, для кожної з яких нормується певна щільність пінопласту. Крім того, антипірени містяться у всій продукції даного стандарту.

Як зазначалося вище, всі плити цього ГОСТу позначаються ППС. А за значенням нормованої щільності (в кг / м3) діляться на марки: 10, 12, 13, 14, 15, 15Ф, 16ф, 17, 20, 20Ф, 23, 25, 30, 35, 40 і 45. Продукція з індексом “Ф” призначена для використання в якості теплоізоляції у фасадних композиційних теплоізоляційних системах з зовнішніми шарами штукатурки.

Ще плити діляться на типи в залежності від наступного:

технології виготовлення:

 • Р – отримані з великогабаритних пінополістирольних блоків шляхом їх розрізання;
 • РГ – отримані з великогабаритних графітовмістких пінополістирольних блоків шляхом їх розрізання;
 • Т – термоформування;

форми:

 • А – з бічною кромкою прямокутної форми;
 • Б – з бічною кромкою, формованою.

При необхідності в маркування виробу може бути ще включеним позначення його кольору. За домовленістю між споживачем і компанією-виробником допускається виробництво продукції з іншими (ненормованими стандартом) розмірами і формою.

І цей стандарт нормує ще такі технічні характеристики пінопластів, вироблених за ним: теплопровідність при температурі +10 і +25 оC, міцність при стисненні, вигині і розтягуванні (тільки для виробів з індексом “Ф”), вологість і водопоглинання, тривалість самостійного горіння, правильність геометричної форми. Крім цього, уся продукція ділиться на плити вищої і першої категорії якості.

Залежно від марки, технології виготовлення і форми плити цього стандарту можуть використовуватися при відсутності їхнього контакту з внутрішніми приміщеннями для теплоізоляції зовнішніх конструкцій будівель і споруд, окремих елементів останніх і промислового устаткування, а також встановлюватися в холодильних камерах, де у ізольованих поверхонь температура від -100 до +80 оC.

Крім того, плити можуть застосовуватися в багатошарових панелях, фасадних композиційних теплоізоляційних системах з зовнішнім шаром штукатурки і багатьох інших системах теплоізоляції огороджувальних конструкцій, включаючи фундаменти, підлоги, тротуари, автостоянки і автомобільні дороги.

Нормування характеристик, маркування та використання виробів по СТБ і ТУ

Нерідко можна зустріти на вітчизняних будівельних ринках продукцію білоруських виробників, виготовлену за стандартом цієї держави СТБ 1437-2004. Цей нормативний документ, як і розглянутий вище російський ГОСТ 15588, розроблений в 2014 р, був введений замість застарілого радянського (затвердженого ще в СРСР) 15588-86. І, відповідно, продукція, що випускається по ньому, дуже багато в чому схожа з виробами стандарту 15588-2014. Однак асортимент виготовлених марок є біднішим, і за характеристиками останні трохи поступаються російським аналогам.

Область застосування білоруського пенополистирольного пінопласту стандарту СТБ така ж, як і у виробів ГОСТ 15588, розробленого в 2014 р. Позначається білоруський пінополістирол, як зазначалося раніше, ППТ.

Для продукції, виготовленої за ТУ, крім щільності теж нормуються теплопровідність, розміри, міцність, водопоглинання, горючість (клас стійкості до вогню) і температурний діапазон його використання. Також в залежності від того, що за ТУ, можуть бути унормовані і якісь інші характеристики.

Область застосування

Пінопласт, виготовлений за ТУ, застосовується як правило, частіше ніж у виготовлений за вищенаведеним стандартом. Дають про себе знати переваги екструзійного і пресового способів виготовлення цього матеріалу. Залежно від конкретного ТУ, пінополістирол, виготовлений за ним, застосовується при будівництві і ремонті не тільки будівель і споруд різного призначення, але також автомобільних і залізничних, злітно-посадкових смуг для літаків, трубопроводів і так далі. Може використовуватися і для інших цілей.

Окремо варто зупинитися на плитковій пресованій продукції ТУ 2244-461-05761784-01. Найбільш відомі марки: ПС-1, ПС-4, ПС-5, ПС-18, ПС-254 і ПС-БСГ. Щільність пінопласту цього стандарту найбільша.

В якості теплоізоляції найчастіше використовують ПС-1 і ПС-4. А взагалі продукцію цього ТУ застосовують в найрізноманітніших галузях, в тому числі і в якості електроізоляції різноманітної продукції радіо-, приладо-, електропромисловості і так далі.

Нормування характеристик, маркування і використання продукції інших стандартів

Що стосується пінополістиролу, виготовленого по ГОСТ Р 56148 і 32310, а також відповідних йому нормативним аналогам ЄП 13163: 2009 та ЄП 13164: 2008, то з маркуванням цих виробів і нормуванням їхніх характеристик стан справ наступний. Дані стандарти не встановлюють спеціальних вимог до характеристик і властивостей полістирольних пінопластів, використовуваних в конкретних областях.

Ці вимоги повинні встановлюватися відповідними технічними регламентами та стандартами. Тобто, як у згаданих вище ТУ. Але при цьому рівень і клас виробів, вироблених за такими технічними регламентами та стандартам, повинні бути вказані в останніх для продукції конкретних видах. А вимоги до цього пінопласту, зазначені в таких нормативних документах, не повинні суперечити тим, що є в ГОСТ Р 56148 і 32310 (ЄП 13163: 2009 та ЄП 13164: 2008 відповідно).

Код маркування продукції згідно цих стандартів (ГОСТ Р 56148, 32310 і ЕН 13163: 2009 ЕН 13164: 2008) встановлює сам виробник продукції. Однак при цьому повинні дотримуватися певні вимоги до позначення, що регламентуються даними стандартами. І, що характерно, згідно з вимогами цих нормативних документів щільність пінопласту визначається і вказується виробником тільки при необхідності.

Маркування повинне починатися з вказівки приналежності до продукції саме цих стандартів, тобто:

 • “ППС” (або “ЕРS”), а потім найменування стандарту – ГОСТ Р 56148 (або єдиного податку 13163: 2009 року);
 • “ХРS”, а потім найменування стандарту – ГОСТ 32310 (або єдиного податку 13164: 2008).

Унормувати відповідно до ГОСТ Р 56148 і 32310 (ЄП 13163: 2009 та ЄП 13164: 2008 відповідно) можуть не тільки ті характеристики і властивості, які встановлюються в розглянутих вище стандартах (ГОСТах і ТУ), а й інші. В цілому до вже наведених вище властивостей додані ще й такі: прямокутність, стабільність розмірів, пожежно-технічні (групи по займистості, а також токсичності і димоутворенню при горінні), деформація при певній заданій температурі і навантаженні, міцність при 10% відносної деформації, при стисканні, морозостійкість, паропроникність, динамічна жорсткість, стисливість і інші.

Основне призначення пінопласту цих стандартів – теплова ізоляція споруд і будівель різного призначення.

 

Оцініть пост

Якщо хочете подякувати за статтю - поділіться нею в соцмережах!

Схожі статті

Залиште коментар

avatar