Реставрація дерев’яних вікон своїми руками – послідовність робіт

Реставрація дерев'яних вікон

Нові склопакети з ПВХ приходять на зміну старим дерев’яним конструкціям, але не всі господарі поспішають з їхнім встановленням. Адже крім маси переваг пластик, як штучний матеріал, має безліч недоліків. Тому все ще актуальні ремонт і реставрація дерев’яних вікон, спрямовані на продовження термінів їхньої служби. Застосовуючи певні технології і використовуючи необхідні інструменти і матеріали, всі роботи можна здійснити самостійно.

Дерев’яні вікна – чи варто реставрувати?

Дерев’яні вікна, навіть якщо вони старі, мають ряд переваг, до яких відносять:

 • високі експлуатаційні та екологічні характеристики природного матеріалу;
 • сприятливий мікроклімат, який створюється ними всередині приміщення, адже дерево має унікальну структуру, яка дозволяє йому «дихати»;
 • малу теплопровідність, що дуже вигідно в плані енергозбереження;
 • тривалі терміни експлуатації, оскільки деревина це довговічний і легко піддається ремонту матеріал;
 • привабливий вигляд, тому вони добре вписуються в будь-який інтер’єр.

Крім того, слід зазначити, що витрати на відновлення старих віконних систем нижче вартості нових склопакетів. А всі роботи може здійснити навіть початківець майстер. Єдина складність процедури у великих тимчасових витратах, особливо якщо будинок або квартира має багато вікон. Реставрацію проводять в декілька етапів, починаючи з малопомітних, розташованих в дальній кімнаті елементів. Це дозволить отримати необхідний досвід і більш якісно відремонтувати інші вікна.

Зняття старих конструкцій і видалення лакофарбового покриття

Демонтажні роботи проводять в наступній послідовності:

 • Насамперед знімають скло, щоб воно збереглося в цілісності до моменту зворотного встановлення. Акуратно видаляють гвоздики і штапики, для цього підійде підручний інструмент. Якщо використовувалася замазка, то її вибивають стамескою, намагаючись не прикладати надмірних зусиль і не пошкодити скло.
 • Демонтують віконні рами. Якщо виникли труднощі, то їх знімають з навісами, попередньо відкрутивши утримують їх саморізи. В крайньому випадку, шурупи висвердлюють свердлом по металу відповідного діаметру.
 • Зняття віконних коробок здійснюють за потребою – коли вони повністю прийшли в непридатність або потребують відновлення.

Рами очищають від фарби, вибравши один з найбільш поширених способів – термічний або хімічний. У кожному з випадків є свої особливості. У першому знадобиться будівельний фен. Сам процес нескладний і його проводять в наступній послідовності:

 • пофарбовані поверхні нагрівають;
 • дочекавшись, коли стара фарба почне спучуватися і стане м’якше, її знімають за допомогою шпателя;
 • на завершення всю конструкцію очищають наждачним папером.

При хімічному методі використовують спеціальні засоби – змивки, здійснюючи роботи в наступному порядку:

 • речовина наноситься на пофарбовану поверхню;
 • потім оброблену ділянку накривають поліетиленовою плівкою;
 • почекавши одну-дві години, її знімають і розчинилася фарбу видаляють шпателем;
 • якщо необхідно, процедуру повторюють ще раз.

Оскільки речовина для змивання фарби дуже токсична, то всі операції проводять в добре провітрюваному приміщенні, обов’язково використовуючи засоби індивідуального захисту.

Відновлювальні роботи

Після зняття фарби приступають до ремонту рам, який здійснюють в декілька етапів:

 • Підготовлені конструкції укладають на рівні дерев’яні щити, зроблені з фанери або ДСП.
 • Перевіряють геометрію рам і окремих стулок. Найпростіший спосіб – виміряти діагоналі, якщо значення збігаються, то все в порядку.
 • Рами фіксують, вбивши навколо них по периметру цвяхи.
 • Висвердлюють старі нагелі. Щоб отвір вийшло акуратним, свердло беруть трохи більшого діаметру, ніж розмір самих стрижнів.
 • Нові нагелі заготовляють з добре просушеної і не растрескавшейся деревини за допомогою корончатого свердла, обов’язково вибираючи напрямок поперек волокон. При цьому їх діаметр повинен перевищувати розмір посадкового отвору на 0,6-0,7 мм.
 • Раму розбирають повністю, і всі місця з’єднання промазують столярним клеєм.
 • Деталі збирають в зворотному порядку і укладають в шаблон на щиті. При цьому обов’язково перевіряють рівність діагоналей і, якщо необхідно, підрівнюють їх.
 • Нагелі, змащені рідкими цвяхами, забивають у підготовлені отвори, використовуючи киянку. Або звичайний молоток, але через просідання з дерев’яного бруска.

Наявні на поверхні рам відколи або тріщини зашпаровують шпаклівкою, призначеної для роботи з деревиною. Заповнюють отвори, що залишилися від старих шурупів, цвяхів. Якщо рама буде покриватися лаком, то шпаклівку підбирають під колір дерева.

Перевіряють чверті під кватирки, стулки. Наявні щілини усувають рідкими цвяхами. Якщо стулка в посадочні рами входить із зусиллям, то зайву деревину зрізають стамескою. Після підгонки всі поверхні обробляють наждачним папером, намагаючись отримати максимально гладку основу. На завершення дерев’яні елементи покривають захисним просоченням, яку необхідно втирати. Процедуру проводять у два заходи.

Аналогічним чином відновлюють віконні коробки. Їх також очищають, шпаклюють, обробляють захисною сумішшю і фарбують.

Фарбування і встановлення нової фурнітури

Після складання рам наступним етапом є нанесення лакофарбового покриття. Тому, наскільки якісно воно буде зроблено, безпосередньо залежить зовнішній вигляд і терміни служби вікон. Фарбування виконують таким чином:

 • поверхню рам обробляють дрібною шкіркою;
 • очищають від пилу;
 • в два етапи покривають шаром ґрунту, який покращує адгезію і знижує витрату матеріалу;
 • готують лак або фарбу, для чого, налив в невелику ємність, перемішують, доводять до потрібної консистенції;
 • фарба, щоб виключити утворення патьоків, наноситься пензлем у два шари, але для деяких видів лаку краще скористатися малярським тампоном.

Залишається встановити нову фурнітуру і скло. Насамперед за шведською технологією монтують утеплювач. Суть методу полягає в прорізуванні канавки по периметру рами глибиною 1 см. Її заповнюють трубчастим силіконовим ущільнювачем, термін служби якого становить 20 років. У підготовлений заздалегідь паз вставляють «хвостик» стрічки і, використовуючи пластиковий шпатель, спеціальне пристосування, утаплівают його дощенту. Шведські технології дозволяють забезпечити в приміщенні високий рівень тепло- і шумоізоляції.

Встановлюють металеві куточки, які додадуть конструкції більшу міцність, і навіси. Перед вкручуванням нових саморізів, щоб деревина не тріснула, під них попередньо висвердлюють отвори. При кріпленні стулок слід використовувати рівень. Чим точніше вони виставлені, тим легше буде відбуватися відкривання і менше щілин. Аналогічним чином діють при монтажі кватирок.

Перед встановленням скла всі кути заповнюють силіконовим герметиком і акуратно садять їх на місце. Після цього кріплять штапики. Дочекавшись, коли ущільнювач затвердіє, монтують клямки, ручки, іншу фурнітуру. На цьому ремонт своїми руками віконних дерев’яних рам завершено. Як видно, особливих складнощів в роботі немає, єдине, чого слід приділити увагу – акуратність і дотримання вищевикладених рекомендацій.

Схожі статті

Залиште коментар

avatar