Вибір перфоратора – визначаємо основні вимоги до інструменту

Вибір перфоратора

Навіть не володіючи професійними навичками, домовласник користується електроінструментами досить часто. Повісити поличку, світильник-бра або консоль для телевізора, зробити потрібний отвір, видовбати гніздо для розетки, або вимикача – в кожному з цих випадків потрібен спеціалізований інструмент. І тому мати в господарстві хороший перфоратор не зайве, навіть для вирішення тривіальних побутових завдань.

“Навіщо перфоратор, коли є дриль” – помилковість такої думки

Багато хто вважає, що, маючи електродриль ударного типу з функцією шуруповерта, зовсім не обов’язково обзаводитися іншими інструментами. З одного боку, здавалося б, все вірно, адже різні роботи можна виконувати за допомогою одного недорогого агрегату. Але це тільки так здається. Справа в тому, що ударний дриль насправді нездатний видовбувати отвори в бетоні, в кращому випадку – в силикатном цеглі. Причина криється в механізмі – вібрація бура відбувається за рахунок двох храпових шестерень, зубці яких при протинаправленому русі створюють зворотно-поступальний рух. Але амплітуда поштовхів надзвичайно мала для того, щоб бути ефективною. Тому, щоб компенсувати низьку продуктивність роботи ударного механізму, оператору потрібно докладати зусилля тиском до 15 кілограмів.

Вибір перфоратора – визначаємо основні вимоги до інструменту

Перфоратор же працює за зовсім іншим принципом. Перш за все, слід знати, що існує два типи конструкцій – електропневматичні і електромагнітні. У перших удари виконуються за рахунок руху поршня, виштовхує стисненим повітрям. Встановлений в такому інструменті хитний підшипник штовхає стінку циліндра, всередині якого рухається поршень. При поступальному русі тиск збільшується, і головка з насадкою як би виштовхується вперед. Далі відбувається повернення кромки підшипника, повітря стає розрідженим і пневматичний циліндр відтягує бойок назад. Відповідно, в електромагнітному механізмі удари виконуються при зміні потенціалів.

Конструкційні особливості – основний фактор вибору

Вищезазначені типи механізмів використовуються в перфораторах різної форми. Існують L-подібні і вузькі прямі моделі. Перші в основному засновані на роботі підшипника, що хитається а другі – використовують силу магнітного поля між індукційною котушкою і сердечником, який штовхає бойок. У кожного з цих двох форм-факторів є свої переваги. Так, L-подібний зазвичай більш компактний, короткий, хоча і відрізняється масивністю. Механізм в такому перфораторі розташовується перпендикулярно осі руху бойка. Прямий інструмент в свою чергу витягнутий і тонкий, дозволяє працювати у важкодоступних місцях і має певну маневреність. Відповідно, всі робочі вузли розміщені поздовжньо.

Також розрізняються перфоратори по джерелу споживання електрики, тобто діляться на акумуляторні і мережеві. Відповідно, вони різняться і за потужністю. Професійні, з великою продуктивністю, як правило, працюють від мережі, оскільки при великому навантаженні батареї надовго не вистачить. Але зустрічаються й акумуляторні з високою потужністю, і вартість їх досить велика за рахунок великої місткості батареї, причому нерідко в комплект рекомендують брати другу для зміни в процесі роботи. Але в більшості на акумуляторах працюють перфоратори середнього і легкого (побутового) класів. За рахунок порівняно невисокого споживання електроенергії вони можуть досить довго залишатися в безперервному активному режимі, що і потрібно для ремонту квартири.

Перфоратор

Що впливає на темп роботи – трохи про силу і частоту ударів

Як правило, про такий показник, як сила удару, знають або навіть здогадуються далеко не всі. Однак це основна характеристика, оскільки саме від неї залежить, з якою силою буде здійснюватися поступальний рух бойка і, відповідно, оснастки.

Так, ударна енергія професійних моделей може досягати 15 джоулів, середній же клас працює в межах 7-10. Слабкі перфоратори рідко досягають сили довбання вище 8 джоулів, і в цілому їх діапазон від 4 до 7. Що стосується дрилі з ударною функцією, її можливості часто не вище 2 джоулів, а у відверто слабких зразків тільки 1 одиниця даного параметра.Від величини енергії удару в більшості випадків залежить глибина і діаметр отвору, який здатний продовбати інструмент за певний відрізок часу.

Частота, з якою бойок виконує поступальні рухи, залежить, в свою чергу, від механізму інструменту – від частоти обертів двигуна. Як передачі руху обертання в поступальний застосовується редуктор, який є нічим іншим, як блоком з взаємопов’язаних шестернею. Але при цьому зберігається і обертання насадки, яка не грає великої ролі, оскільки необхідно в рідкісних випадках, в основному ж перфоратор потрібен саме для довбання. Прилад з дуже великою частотою ударів краще не брати, оскільки в глибоких отворах збільшується зношування оснащення.

Більшою мірою слід звертати увагу на потужність моделі, яку плануєте купувати. Вона виражається найчастіше в кіловатах, і у різних класів може мати певні порогові значення. Так, легкі типи можуть мати від 0,5 до 1 кВт, середні від 1 до 1,5, а важкі, або, як зазвичай кажуть, професійні моделі – від 1,5 до 2 кВт. При цьому вибір слід робити виходячи з призначення інструменту. Якщо планується довбати отвори більше 10 сантиметрів глибиною, то правильно буде брати модель з номіналом не менше 1 кВт, оскільки в іншому випадку може просто зупинитися двигун в процесі роботи за рахунок заклинювання насадки.

Ще трохи про швидкість обертання – що від неї залежить

В першу чергу перфоратор з великою швидкістю обертання шпинделя може виявитися дуже потужним. Оскільки для забезпечення такого руху з необхідним числом оборотів в хвилину потрібні статор і ротор з обмоткою дроту великого перетину при певній кількості витків. Малий діаметр провідників просто не витримає напруги і перегріється з усіма витікаючими наслідками аж до згоряння. Однак слід враховувати, що спочатку виробники у більшості моделей передбачають досить низьке число оборотів в порівнянні з дрилем. Справа в тому, що при роботі з бетонними стінами обертання потрібно тільки для очищення каналу від пилу, яка відкидається гвинтовим валом.

Як правило, для того, щоб отвір своєчасно очищався від продуктів дроблення, досить 600-1200 оборотів в хвилину. При такому навантаженні насадка служить досить довго. Але якщо взяти модель, у яких цей параметр завищений до 1500 і більше оборотів, спіральні витки насадки будуть дуже швидко зношуватися за рахунок сильного тертя в каналі отвору, що пробивається. Дуже важливим в цьому випадку є діаметр самого каналу, тобто, відповідно, калібр насадки. Тонкий бур повинен буде обертатися швидше, ніж товстий, у другому випадку – щоб уникнути перегріву інструменту і занадто швидкого зносу оснащення.

Найкраще вибрати перфоратор з автоматичним регулюванням швидкості обертання, яка встановлюється в залежності від щільності пробуравлівают матеріалу.

Типи використовуваних насадок – вибираємо патрон

Якщо власник перфоратора в магазині вибирає насадку і стикається з вибором з трьох нині існуючих типів кріплення, бажано, щоб він згадав, яка головка у інструменту. Інакше є ймовірність помилитися і придбати невідповідний бур. Справа в тому, що вже досить давно існують 2 основних типи патронів і 1, що з’явився порівняно недавно.

В першу чергу це SDS plus і SDS max. Перші використовуються в малих і середніх моделях, вагою до 4 кілограмів, і придатні для установки бурів під канали до 3 сантиметрів. Другий варіант застосовується на професійних перфораторах і здатний міцно утримувати насадку під отвори до 5,2 сантиметра. Третій тип – SDS top, найчастіше його сьогодні можна виявити на легких побутових моделях прямого типу, і насадки для таких патронів в ходу досить тонкі, від 1,6 до 2,5 сантиметра.

Кількість режимів роботи – чи потрібна багатофункціональність?

Виробники намагаються догодити всім споживачам, і тому перфоратори випускаються для найрізноманітніших потреб, що позначається на функціоналі. Є моделі, у яких тільки один режим роботи, вони тільки вузькоспеціалізовані і здатні виконувати тільки свердління. Вони міцніші, ніж дрилі, і специфічні насадки більшою мірою придатні для роботи з бетоном, але краще їх застосовувати для глибоких каналів у більш м’яких матеріалах або робити отвори тільки тонкими бурами.

Найбільш популярні перфоратори з двома режимами. Крім звичайного свердління вони також можуть виконувати буріння з ударом, і, в принципі, цим мало відрізняються від дрилів з відповідною функцією. Однак такий інструмент все ж має куди більшу потужність, як і перший тип. Більш того, професійні моделі важкого класу замість вищеназваного режиму мають як другу функцію довбання без удару. Відповідно, спеціальні насадки типу “долото”, здатні кришити бетонну стіну, що дрилем виконати неможливо.

І, нарешті, трьохрежимні. Вони ще називаються універсальними моделями, і найкраще підходять для використання в побуті. Такі можна знайти як серед легких і середніх, так і серед важких перфораторів. Крім режимів свердління і буріння з ударом присутнє і довбання, тобто, повний функціонал. При цьому вартість універсального перфоратора може бути майже в 2 рази вищою, ніж дворежимного, однак і роботи ним можна виконувати будь-які.

Комплектація і додатковий функціонал – чим більше, тим дорожче

Якщо мова йде про акумуляторний варіант, як уже було сказано вище, в комплект може входити додаткова батарея, і обов’язково зарядний пристрій з блоком живлення. Можливо, перехідники під різні типи розеток, але це опціонально. Практично будь-які моделі забезпечуються знімним руків’ям, яке можна встановити як паралельно основі, так і перпендикулярно, збоку, в залежності від того, як зручніше оператору. Ще одне пристосування, без якого складно обійтися – лінійка для обмеження глибини буріння каналу.

Опціональними або додатковими комплектуючими, які можна придбати окремо, є бури, вугільні щітки і мастило для перфоратора. Також в комплект рідко входить кулачковий патрон з хвостовиком спеціально під затиск перфоратора. Але в професійних наборах, упакованих в спеціальний кейс з комірками, нерідко такий патрон присутній. Власне, ступінь укомплектованості інструменту залежить від вартості набору, бюджетний варіант для домашніх робіт рідко доповнюється навіть недорогими змінними щітками для електромотора.

Що стосується додаткових функцій, вони також впливають на вибір і, звичайно, вартість. Зокрема, це плавний пуск, який дозволяє активувати інструмент без ривка, що є цінним в тих випадках, коли канал частково видовбаний і потрібно запустити перфоратор з зануреним в отвір буром. Без такої функції виникає певна ймовірність заклинювання насадки. Дуже корисним в останньому випадку буде реверс вала, тобто, задній хід, який легко звільнить бур, затиснутий перекосом в пробитому каналі. Також в подібному випадку незамінною для збереження інструмента буде розчіплювальна муфта в складі конструкції. Вона просто від’єднує двигун від головки, скидаючи навантаження. І для багатьох має велике значення рівень віброзахисту, особливо при тривалій роботі з інструментом.

Вибір перфоратора – визначаємо основні вимоги до інструменту
Оцінка - 5, голосувало - 1

Якщо хочете подякувати за статтю - поділіться нею в соцмережах!

Схожі статті

Залиште коментар

avatar