Яку деревину вибрати для будівництва дерев’яного будинку?

Яку деревину вибрати для будівництва дерев'яного будинку

Яку деревину вибрати для будівництва будинку?

Офіційної статистики, яка показує, скільки дерев’яних будинків будується в нашій країні, немає. Виробники дерев’яних конструкцій на ринку приватних будинків становить декілька (ймовірно 5) відсотків. Будівництвом (власне виробництвом та будівництвом) дерев’яних будинків (за різними технологіями) займається кілька десятків компаній (20-30) Більшість з них споруджують кілька будівель на рік, магнати виробляють кілька сотень одночасно і продають їх переважно за кордон, найчастіше в Німеччині та Скандинавії, Польща, Словаччина.

Все більш популярними стають збірні дерев’яні будинки – готовий виріб, зібраний лише на будівельному майданчику. Використання цієї технології дозволяє скоротити збірку будівлі навіть до кількох днів. Наприклад, в Австрії кожен третій приватний житловий будинок будується з деревини, у скандинавських країнах навіть дві третини всього приватного сектору

Матеріал для будівництва дерев’яних будинків

Якість будівельних матеріалів надзвичайно важлива для дерев’яних будинків – від цього залежить довговічність будівлі. Матеріал, як правило, сосновий, який має хороші експлуатаційні параметри – він еластичний, стійкий до вигину, довговічний. Деревина інших хвойних порід – ялина, модрина використовується рідше

Найкраще, якщо брус з чотирьох сторін оброблений в спеціальному верстаті і сушений в камері. Сушка при температурі 60° С вбиває цвіль та інші грибкові спори та личинки комах. Стругання (обробка на чотирьохконтурному верстаті) ускладнює відкладання яєць на гладку поверхню і зменшує сприйнятливість деревини до вогню. Важливо, що вологість деревини не повинна перевищувати 18%

Будівельний брус

Брус може бути суцільним або клеєним повздовж (по довшій стороні брусу). Перший виготовляється зрізанням колоди на верстаті з чотирьох сторін. Потім виходять балки з прямокутним перерізом. Другий виробляється склеюванням декількох планок або панелей (дошок) з дерева. Елементи, виготовлені таким чином, також стругані з чотирьох сторін. Матеріал може мати більш високу міцність і не викривляється, як тверда, однорідна деревина. Такий брус повинен мати більш низьку вологість – до 12%

Каркасний будинок

Назва каркасних будинків походить від дерев’яного каркаса, який утворює будівельну конструкцію. Звичайно, спочатку, перед будівництвом, потрібно підготувати основу на ділянці. Зазвичай традиційних геошурупів, або бетонних паль достатньо, що може бути більш економним, ніж фундамент для більш важкого цегляного будинку. Та найкращим фундаментом для каркасного будинку в наших умовах є полегшений, та все ж бетонний фундамент з меншою шириною стрічки, близько 30см., та на глибину промерзання ґрунту, близько 85-110см.

(Фото сайту євро хаус)

Горизонтальні бруси закріплюються на фундаменті. Вертикальні стовпи спираються на них з перерізом, наприклад, 5 × 13-15 см, розташованими кожні 40 або 60 см. Простір між стовпами заповнений тепло- і звукоізоляцією з мінеральної вати, целюлози, пінополіуретану, пінополістеролу. Зверху бруси зав’язують (з’єднують) горизонтальні балки. На них є опорні балки з обшивкою з дерев’яних панелей, зазвичай ОСП -3 (орієнтовано стружкова плита) OSB (Oriented Strand Board). Перегородки ненесучі розміщуються як несучі, але зазвичай тонші за них.

(фото Сервус Прикарпаття SERVUS.IF.UA)

З внутрішньої сторони перегородки захищена пароізоляційною плівкою, зовні – вітроізоляцією (паропроникна фольга). Ззовні конструкція армована обшивкою з водонепроникної деревини або гіпсоволокнистих, чи ЦСП плит.

Ззовні каркасний будинок може виглядати як кам’яний будинок. Фасад не повинен бути з дерев’яним облицюванням, на додатковий шар утеплювача можна укласти тонкошарову декоративну штукатурку або клінкерну плитку. Дерев’яний будинок може бути енергозберігаючим або навіть пасивним!

Яку деревину вибрати для будівництва дерев'яного будинку

(фото Сервус Прикарпаття SERVUS.IF.UA)

“Канадці” з’явилися в Україні у 90-х роках. На жаль, багато з них були виготовлені псевдоспеціалістами – із дешевих матеріалів, всупереч мистецтву будівництва та дотримання будівельних норм. Такі будинки охолоджувались, гнили, не ізолювали від шуму. Звідси жахлива думка про такі будинки, побудовані одразу після політичної трансформації.

Сьогодні, коли використовуються відповідні якісні матеріали та працює команда спеціалістів, знайома з технологіями, подібні проблеми не допускаються. Дуже важливо ретельно покрити конструкцію та теплоізоляцію плівками: пароізоляцією (як ми вже писали – зсередини) і паропроникною (ззовні). Перший – не допускає проникнення пари з будинку в стіни, другий – випускає вологу з перегородки назовні.

Найбільша перевага каркасних технологій – швидкість будівництва

У класичному варіанті, з дерев’яною підлогою та стелею, канадця можна закінчити через три місяці після початку робіт. Роботи можна проводити взимку, а легку будівлю можна зводити на ділянці з низькою вантажопідйомністю.

Недоліком можна вважати низьку теплову акумуляцію стін (тобто їх здатність зберігати тепло). Тому каркасні будинки охолоджуються швидше (а влітку нагріваються), але також – при необхідності – легко можна змінити температуру в них замінивши, чи додавши теплоізолюючих матеріалів.

Новою, більш сучасно, міцнішою технологією тепер стає схожа технологія, що також походить від фахверкового методу будівництва, та зазнала більш глибокої трансформації – це технологія будівництва СІП (SIP) – панелей. Це готові панелі з шаром утеплювача між ними, що готується на виробництві, склеюються екологічно безпечним поліуретановим клеєм, та щільно притискаються багатотонним пресом. Такі панелі є надзвичайно теплими, до того ж вони є несучою складовою конструкції будинку, що забезпечує більшу теплоізоляцію будинку та міцність. Такі каркасно – панельні будинки з СІП панелей надзвичайно міцні, вони витримують землетруси  силою 9 балів зшР

Яку деревину вибрати для будівництва дерев'яного будинку

Будинки з зрубу

Порівняно з цією технологією, каркас молодий. Сказати, що зруби будовані століттями – це нічого не сказати – в колодній техніці (для різання / замку), яка є однією з найдавніших, стіни зводилися вже в доісторичні часи! В Україні вона все ще популярна в регіонах з багатими столярними традиціями, наприклад, Прикарпаття, Закарпаття, Поділля, Полісся. Найчастіше західні регіони України

Зруб виготовляється з горизонтально укладений балок, розташованих одина на одній і по кутах, з’єднаних перекриттям на блискавки, із залишками або без них. Маслениця – це кінці балок, які виступають за обриси будівлі. Балки бувають різної форми – вони можуть бути круглими, прямокутними, прямокутними зі скошеним краєм. Традиційно їх поєднували з зазвичай дубовими клинами. Проміжки між вінками були запечатані мохом чи соломою.

Такі стіни не оздоблені іншим способом – саме видимі колоди роблять будівлю привабливою. Звичайно, зсередини можна використати картонгіпсію і прикрасити інтер’єр в будь-якому стилі. Однак потрібно пам’ятати, що деревина просідає- гіпсокартон, укладений занадто швидко (раніше, ніж через 3 місяці після будівництва будівлі), потріскає

Яку деревину вибрати для будівництва дерев’яного будинку

Стандарти

Донедавна зруби будували з колод товщиною 20-30 см. На жаль, така стіна не відповідає чинним стандартам щодо теплоізоляції зовнішніх перегородок. Для досягнення коефіцієнта тепловіддачі U стіни нижче 0,23 Вт / (м2 · К) колоди повинні бути товщиною близько 70 см (трохи прямокутні, круглі більше).

Тому, щоб відповідати регламенту, стіни зрубів виконують як шаруваті. Теплоізоляція з мінеральної вати, скловати або целюлозних волокон розміщується між зовнішнім і внутрішнім шарами напівбрусів (товщиною до 10 см). Тут також ізоляція повинна покриватися ззовні паропроникною плівкою, а зсередини паронепроникною. Таким чином ви зможете отримати перегородку з адекватним, високим тепловим захистом та підтримувати неповторний стиль дерев’яного будинку.

Якщо колоди у зовнішньому шарі товщі, досить утеплити стіну зсередини і обробити дошками або гіпсокартоном. Стелі таких будинків також виготовлені з дерева, будівельні балки знизу нічого не покривають – вони надають інтер’єрному характеру.

Будівництво будинку з зрубу виконують за кілька тижнів

Яку деревину вибрати для будівництва дерев'яного будинку

Традиційна стіна з брусу- на жаль, вона не відповідає сучасним вимогам до теплоізоляції зовнішніх перегородок

До речі про велике скління. Ми нещодавно опублікували метеріал про “Плюси і мінуси дуже великих вікон. Панорамні вікна в будинку” якщо вам цікаво прочитати – натискайте ТУТ

Готовий будинок з фабрики

У цій технології час будівництва (а точніше – складання) найкоротший – достатньо 2-3 днів. Збірний будинок – це каркасно- панельний будинок, але належним чином виготовлений, не побудований. Стіни, стеля та інші будівельні елементи готуються на заводі і встановлюються лише на будівельному майданчику.

Існує два типи збірних виробів : відкритий та повний (або закритий). У першому випадку фабрика виготовляє дерев’яний каркас стін із зовнішньою обшивкою. Утеплення, деревообробка збираються лише на будівельному майданчику. Відкрита збірна конструкція проста, виробник не повинен мати складну лінію виробництва.

У повному складі на будівельний майданчик надходять готові елементи: стіни, оброблені зовні фасадом, зсередини гіпсокартонами та заповнені теплоізоляцією, фрагменти покрівлі з покриттям і т. Д. Віконна та дверна столярка вже встановлена.

Будівництво можна проводити в будь-який час року, тут мокрих робіт майже немає. Виробники готових будинків зазвичай рекомендують фундамент на фундаментній плиті

Такий будинок може бути добре утеплений і легко досягає пасивного стандарту. Якість елементів, виготовлених на заводі, висока (точність до декількох міліметрів) і підтверджена сертифікатами.

У періоди нестачі будівельних робітників і дорогої робочої сили плюсом цієї технології повинен бути той факт, що кваліфіковані монтажники потрібні на будівельному майданчику лише кілька днів, а не місяців, як це потрібно для кам’яних будинків.

Мінуси – це досить висока ціна (порівняно з об’єктами, поставленими економним методом – наприклад каркасно-панельний). Під’їзд на ділянку великими вантажівками, іноді також краном не завжди буде можливим

Довговічність добре виготовлених дерев’яних будинків оцінюється приблизно в 80-100 років (більше ніж у зрубу), їх вогнестійкість може бути порівнянна і навіть краща, ніж у побудованих за традиційною технологією

Яку деревину вибрати для будівництва дерев’яного будинку

Витрати на будівництво дерев’яних будинків

Ціни на дерев’яні будинки дуже різні тому, що цей матеріал використовується для будівництва найрізноманітніших будівель – від невеликих дачних будинків, використовуваних переважно у вихідні дні, до просторих сучасних резиденцій, на перший погляд не схожих на дерев’яні.

У середньому можна припустити, що комплект матеріалів каркасного будинку становить приблизно 80-140Є/м2. За більш привабливими цінами виробники пропонують прості та невеликі будинки з каталогу, часто ігноруючи, наприклад, вартість фундаментів. Варіант  будинку “під ключ” коштує не менше 280-350Є/м2 . Зруби коштують дорожче хоча б тому, що їм потрібен більш міцний будівельний матеріал. Такий будинок «готовий» – це витрати, більші наж 400Є.

Слід зазначити, що короткий час будівництва означає, що всю ціну також потрібно сплатити досить швидко. І, що такі будинки навряд чи будуть побудовані економним методом, якщо будівельна компанія використовує лише якісні та сертифіковані матеріали для будівництва вашого будинку, і може це підтвердити відповідними документами, сертифікатами

Схожі статті

Залиште коментар