Гвинтові сходи – як самому скласти креслення і зібрати безпечну конструкцію

Сходи

Чи можна звичайній людині, тобто не фахівцеві, самостійно зробити кручені сходи? Ми стверджуємо – можна! Але попередньо, звичайно ж, необхідно добре розібратися у всіх тонкощах і нюансах її виготовлення. Дана стаття вам в цьому допоможе.

Складаємо проект, або в чому секрет безпечності

Гвинтові сходи від звичайних маршових відрізняється тим, що всі її щаблі є забіжними (поворотними). Це робить її дещо незручною у використанні. Щоб звести цей мінус до мінімуму і зробити конструкцію безпечною, при її проектуванні необхідно дотримуватися таких правил:

  • крок витків робіть ≥ 2 м;
  • ширина прольоту ≥ 900-1000 мм, тобто діаметр сходів повинен становити приблизно 2 метрів;
  • ширина проступу у опори ≥ 100 мм;
  • по середині ширина проступу повинна бути ≥ 200 мм. У краю, тобто в найширшій частині, цей показник не повинен перевищувати 400 мм.

Розрахунок сходів

Тепер виконаємо розрахунок сходів з урахуванням всіх цих моментів. Потрібно порахувати радіус підйому або радіус траєкторії. Так як траєкторія проходить по центру гвинтового маршу, радіус становить половину ширини плюс половину радіуса опори. Наприклад, діаметр опори становить 100 мм, в такому випадку радіус траєкторії буде дорівнювати: 500+50 = 550 мм.

Знаючи це значення, можемо порахувати кількість ступенів в одному витку. Для цього потрібно порахувати довжину траєкторії за формулою знаходження довжини кола: L = 2пr = 2х3,14х550 = 3454 мм. Отримане значення розділимо на ширину проступу на ділянці руху. Візьмемо безпечне і зручне значення – 220 мм. В результаті вийде – 3454: 200 = 17,2 ~ 17 сходинок.

Далі можна розрахувати ширину ступенів з ширшого боку, але попередньо потрібно дізнатися довжину кола сходів – 2х3,14х1050 = 6594. Тепер це значення розділимо на кількість ступенів – 6594/17 = ~ 390 мм.
Далі потрібно порахувати висоту ступенів. Так як висота одного витка складає 2 м, висота ступенів дорівнюватиме – 2000: 17 = ~ 120 мм. Тепер ми можемо дізнатися загальна кількість ступенів, яке залежить від висоти сходів, тобто від відстані між підлогою першого поверху і підлогою другого поверху. Наприклад, висота сходів дорівнює трьом метрам, в такому випадку сходи будуть мати ступенів – 3000: 120 = 25.

Тепер потрібно скласти креслення сходів, показавши її на папері хоча б схематично. Треба сказати, що конструкція залежить від матеріалу, з якого вона буде зроблена. Далі розглянемо, як виготовляється сходи з дерева. Дерев’яними їх можна назвати умовно, так як опора все одно буде металевою, зробленої з труби.
В цілому така конструкція досить проста: на опору нанизуються ступені, між якими розташовуються втулки. По краям ступені будуть пов’язані між собою стійками.

Гвинтові сходи

За основу ви можете взяти готову схему і лише вказати на ній точні розміри майбутніх сходів. Маючи її перед очима, вам простіше буде працювати.

Виготовляємо деталі – математичні розрахунки

Почнемо виготовлення деталей з опори. Основою нашої конструкції служитиме труба діаметром 90-100 мм і товщиною стінки не менше 4 мм. Довжина труби повинна відповідати довжині сходів плюс висота перил. Знизу до труби потрібно приварити платформу 30х30мм з листової сталі товщиною 5 мм. Місце з’єднання труби і майданчика необхідно посилити металевими ребрами жорсткості, які можна зробити теж з листової сталі.

Якщо у вас є зварювальний апарат, зробити таку опору не складе труднощів. Якщо ж подібного обладнання немає, можна звернутися за допомогою до будь-якого зварювальника. Для виготовлення інших деталей сходів зварювальний апарат не буде потрібно.

Потім потрібно зробити втулки, які будуть нанизуватися на вісь і розташовуватися між ступенями. Для цього знадобиться труба, що трохи перевищує внутрішнім діаметром зовнішній діаметр опори. Трубу потрібно нарізати на втулки довжиною рівній висоті ступені мінус товщина сходинки. Сходинки будемо робити з дощок товщиною 40 мм, тому довжина втулок повчиться – 120-40 = 80 мм. Кількість втулок повинна відповідати кількості ступенів.

Під кожну втулку обов’язково потрібно зробити прокладки з жерсті, щоб втулки не продавлювали деревину. Чим більше зовнішній діаметр прокладок, тим менше ймовірності продавлювання деревини. Внутрішній же діаметр повинен бути таким, як і у втулок.

Проектуємо безпосередньо сходи

Для цього знадобляться дошки 400х40 мм. Довжина кожної сходинки повинна складати ширину маршу хвостовика, який буде насаджуватися на опорну вісь. Так як діаметр опори становить 100 мм, хвостовик зробимо довжиною 18-20 см і такою ж шириною, щоб забезпечити достатній запас міцності. Згідно з цими параметрами потрібно розкреслити дошку і вирізати по розмітці деталь електролобзиком або іншим ріжучим інструментом.

Не забудьте зробити вирізи переднього краю сходинки під балясину. Кожен стовпчик буде з’єднувати тильну частину нижньої щаблі і край верхньої сходинки з фронтальної сторони. Таке з’єднання дозволить уникнути встановлення додаткових стійок між ступенями.

У центрі хвостовика потрібно висвердлити отвір діаметром 100 мм. Для цього можна скористатися коронкою по дереву відповідного діаметру і звичайним електродрилем. Коли деталь буде готова, її потрібно використовувати як шаблон для розмітки інших дощок.

Останню сходинку краще зробити після того, як конструкція буде встановлена. Справа в тому, що її форма відрізняється від інших. По суті, вони є майданчиком, яка пов’язує конструкцію з отвором. Детальніше про виготовлення та встановлення останньої сходинки поговоримо нижче.

Потім потрібно зробити деталі поруччя. Основою конструкції є балясини – фігурні стовпчики. Якщо у вас немає токарного верстата для їх виготовлення, балясини можна купити готові. Ціна на вироби з дешевих сортів деревини цілком доступна.

Поручень можна виконати декількома способами. Недорогий і досить простий варіант – це купити рівний поручень з ПВХ. Щоб зігнути його, місце згину потрібно розігріти феном. Кілька складніше працювати з деревом. Щоб зробити деревину пластичною, її слід деякий час вимочувати в окропі. Коли дерев’яний поручень розмокне, його треба відразу ж зафіксувати в робочому положенні. У такому випадку після висихання деталь збереже форму.

Найбільш простий і дешевий варіант – це зробити ступінчасті перила з коротких відрізків. Виглядати такий поручень буде не дуже витончено, та й користуватися ним не дуже зручно, так як при русі від нього доведеться постійно відривати руку. Незалежно від типу поручня, займатися його виготовленням краще після встановлення балясин на ступені.

Збираємо “конструктор” з готових деталей

Перш ніж почати монтаж сходів, необхідно підготувати отвір в перекритті верхнього поверху. Взагалі, цією операцією бажано займатися в процесі будівництва будинку. Якщо ж отвір врізається після, стелю необхідно підперти двома опорами. Під опори підкладіть балки перпендикулярно балок перекриття.

Діаметр отвору повинен бути таким, щоб між ним і сходами залишався зазор близько 10 см, щоб не травмувати руки, тримаючись за поручні. Після того, як вирізи будуть зроблені, всі “висячі” краї балок перекриття потрібно з’єднати перемичками. Потім отвір треба облицювати шпоном або будь-яким іншим відповідним матеріалом.

Потім на підлозі потрібно намітити точку, розташовану під центром отвору. Якщо отвір круглий, на центр слід укласти балку і прив’язати до центру балки схил. Потім, згідно з розміткою, встановлюється вісь сходів. Для цього в металевій платформі потрібно висвердлити монтажні отвори. Кріплення платформи до основи здійснюється за допомогою анкерів. Далі всі деталі просто нанизуються на вісь, в результаті чого конструкція збирається як дитяча пірамідка.

Послідовність складання така:

  1. Одягається прокладка;
  2. Потім нанизується втулка;
  3. Поверх втулки укладається ще одна прокладка;
  4. Встановлюється сходинка;
  5. Надівається ще одна прокладка, потім втулка і т.д.

Таким чином встановлюються всі сходинки. Відразу ж правильно розташуйте всі сходинки одну за одною – край верхньої повинен трохи нависати над нижньою. Коли сходи будуть встановлені, можна приступати до виготовлення останньої сходинки. Її можна зробити у вигляді щита з кількох дощок і потім вирізати за формою отвору. Щит обов’язково повинен вдягатися на опору, тому в ньому необхідно виконати отвір під вісь, як і в інших сходинках.

Щоб закріпити останню сходинку, попередньо прикріпіть до стінок отвору горизонтальні опори 40х40 мм, на які ляже майданчик. Врахуйте, що вона повинна розташовуватися врівень з підлогою, тому при монтажі брусків відступите від верхнього краю відстань, рівну товщині сходинки, тобто 40 мм. Потім щит надівається на вісь і кріпиться саморізами до брусків.

Тепер потрібно встановити балясини за допомогою шкантів. Щоб монтувати шканти, просвердліть отвори у заднього краю кожної сходинки. Щоб точно визначити положення шканта, прикладіть балясину і, утримуючи її своїми руками в робочому положенні, обведіть по периметру. Отвір має розташовуватися по центру. Таким чином зробіть отвори в усіх сходинках.

Далі нанесіть в отвори клей і забийте в них шканти. Після цього потрібно підготувати отвори в самих балясинах – просвердлити їх по центру і потім змастити клеєм. Підготовлені стійки потрібно надіти на шканти. Після установки з’єднайте їх клеєм і саморезами з сусідніми верхніми щаблями.

На завершення роботи закріпіть на балясинах поручень, виконавши його одним з вищеописаних способів. Попередньо краю балясин потрібно обрізати під кутом, рівним куту нахилу сходів.

Чого не вистачає вашим сходам?

Завершальним штрихом є обробка. Всі дерев’яні деталі потрібно ретельно відшліфувати. Капелюшки саморізів, тріщини і відколи, якщо вони є, шпаклюється. Єдине, шпаклівку підберіть під колір дерева.

Щоб сходи виглядала красивіше, опору з металу треба пофарбувати під дерево. Для цього пофарбуйте її фарбою в тон ступенькам, після чого більш темною фарбою намалюйте деревні волокна. Всі дерев’яні поверхні потрібно розкрити лаком або обробити захисно-декоративним засобом.

Ось, мабуть, і вся інформація про те, як самостійно зробити дерев’яні кручені сходи.

Схожі статті

Залиште коментар