Клумби своїми руками – різні дизайнерські варіанти і поради щодо вибору рослин

Клумби

Навіть на невеликій садовій ділянці завжди знайдеться місце для квітів. Щоб клумба стала прикрасою дачі, важливо правильно вибрати її розташування, красиво оформити і засадити відповідними кольорами. Поради дизайнерів і квітникарів допоможуть усім бажаючим створити чудові клумби своїми руками.

Клумба на ділянці – як вибрати місце і підготувати його?

Клумби своїми руками прагне створити кожен власник кількох соток. Відразу виникає питання про місце розташування майбутнього квітника. Важливо врахувати всі чинники, щоб він прикрасив ландшафт, а при необхідності і приховав недоліки.

Для максимальної привабливості та догляду враховується освітленість, доступність для поливу, рельєф. Підбір кольорів визначається часом і тривалістю цвітіння, тіньовитривалістю, висотою, формою, кольором. Розмістити їх можна в будь-якому місці: поруч з парадним входом або альтанкою, під деревами або біля паркану.

Розмір клумби залежить від того, скільки землі можна під неї виділити. У будь-якому випадку підготовку починаємо восени з грунту: перекопують, удобрюють. На нових недоглянутих ділянках багато різних бур’янів, і розправитися з ними краще до висадки квітів. Видаляємо верхній шар, вибираємо бур’яни. Щоб вони не проникали з сусідньої території, клумбу захищаємо. На перших порах можна використовувати навіть шматки шиферу.

Можна висаджувати квіти розсадою або сіяти насіння прямо в грунт. Кожен спосіб має свої переваги і недоліки. Вирощування розсади – справа клопітка. Насіння висівають в землю, коли вона добре прогріється, термін розвитку більш тривалий, але клопоту менше. Розмноження можливо не тільки насінням, а й цибулинами, бульбами, живцями.

Різноманітність оформлення – квітники на будь-який смак

У професіоналів прийнято поділ видів клумб на регулярні і вільного планування. Регулярні мають правильну геометричну форму огорожі, суворе розташування кольорів по висоті, кольором, часу цвітіння, що створює певні візерунки. Важливо оформлення і рослини підібрати так, щоб вони гармоніювали з будинком і садом. Виконання досить складне, на звичайних дільницях зустрічається не часто.
Основні види регулярних клумб:

  • бордюри – складаються з вузьких смуг уздовж доріжки, обрамляють її;
  • рабатки – широкі смуги з однакових по висоті квітів, розташовані уздовж будівель;
  • партери – окремо розташовані композиції з гравію, піску, вазонів.

Сюди ж відносяться клумби різних розмірів, що мають чітку геометричну форму: квадрат, прямокутник, коло, овал.

Вільне планування не обмежує фантазію квіткарів. Найбільш популярні міксбордюри з будь-якою формою і всілякими рослинами. Близькі до них за стилем групи з безладно розташованих рослин без кордонів. Красиво виглядають альпінарії з каменів, між якими висаджені квіти. Їх можна висаджувати в клумби, розміщені на узвишші – будь-які ємності на ніжках, що заповнені грунтом.

Схема і правила розташування рослин – як їх поєднувати?

Оформлення клумб і підбір кольорів підкорюються чітким правилам. Перше з них – поєднання забарвлення рослин і обрисів листя. Правильно підібрана колірна гамма створює чудове видовище. Спочатку визначаємося з відтінками: віддаєте перевагу яскраві, помітні кольори або ніжні. Теплі кольори притягують погляди, а холодні (зелені, сині, фіолетові) використовуємо для фону. Білий колір згладжує контраст, чорний підкреслить яскраві кольори. Добре поєднуються контрастні відтінки: помаранчевий з синім, червоний з зеленим, жовтий з фіолетовим.

Розкішно виглядають клумби з рослинами, у яких листя різної форми, але з однаковим відтінком кольорів. Чергують довгі вузькі листочки з овальними, крупнолістові з філігранними. Гармонію створює поєднання крупноквіткових рослин з дрібними квітками і декоративними рослинами.

Декоративність ділянки створюється підбором рослин з різним періодом цвітіння протягом сезону. Висаджують їх так, щоб не утворювалися порожнечі після того, як закінчиться цвітіння. Яскраві, квітучі недовго, висаджуються між тими, що зацвітають слідом за ними. Слід постійно контролювати клумбу, висаджувати після однорічників, які відцвіли, нові. Пам’ятаємо, що багато хто з них розкидають насіння і сходять в будь-якому місці.

Має значення висота, розростання в ширину і щільність посадки. У центрі або ззаду висаджуємо рідко високорослі, а по краях щільно менш рослі. Між ними розміщуємо однорічники з урахуванням швидкості росту. Для бордюру підходять низькорослі і кучеряве, які зазвичай сильно розростаються і вимагають досить простору. У бордюрі земля повинна закриватися квітами повністю.

Вимоги до грунту і освітленості індивідуальні для кожного виду, на одному місці краще висадка рослин зі схожими характеристиками.

Піднесена клумба – кам’яна кладка з буту

Для створення клумб на дачі широко використовується природний камінь різних видів: граніт, вапняк, сланець, піщаник і інші. Кожен має свої унікальні властивості. Граніт не боїться вологи і морозу, сланець легко розколюється на пластинки, кварцит відбиває сонячні промені, переливається. Поверхня у них різна: сколота, рівна, пиляна, матова, полірована. Згодом вони не втрачають міцності, а вапняк стає ще міцнішим. Але вони не захищені від бруду. Існують спеціальні гідрофобні засоби, якими варто обробити камені після укладання.

Кам’яні квітники розміщують прямо на землі, а підняті зводять з мурів заввишки 0,3-1 м, укріплених цементним розчином. Розмір залежить від сортів і кількості рослин. Все починається з ескізу і розмітки на місцевості. Визначаємося з розмірами, обчислюємо кількість матеріалу. На землі вбиваємо кілочки, простягаємо між ними мотузки, намічаємо майбутній фундамент. По лініях викопуємо траншею глибиною 20 см, по ширині дорівнює розмірам майбутньої стіни, заливаємо бетоном.

Через два тижні, коли фундамент схопиться, приступаємо до стін. Зводимо з невеликим нахилом всередину, щоб вони були більш міцними. Спочатку укладаємо найбільші камені, ті, що з рівною поверхнею, залишаємо для завершення стін. Між окремими каменями залишаються щілини, які відразу закладаємо. Кельмою користуватися незручно, робимо щось на зразок кондитерського шприца. Між нижнім камінням залишаємо кілька вертикальних щілин, не заповнених розчином, для дренажу.

На дно готового каркасу укладаємо дренажний шар з хмизу, щебеню або гальки, ущільнюємо і поливаємо. Наступний шар – органічна суміш. Готуємо її з добре подрібнених гілок, стружки, паперу, тирси, перемішаних із землею, знятої при ритті траншеї для фундаменту. Знову добре трамбуємо і засипаємо шаром родючого грунту, поливаємо. Через кілька днів, коли все просяде, квіткова клумба готова, приступаємо до висадки.

Кам’яна гірка – проектування та влаштування альпінарію

Багато хто помиляється, вважаючи камені на ділянці з рослинами альпійською гіркою. Альпінарій – це імітація гірського пейзажу з терасами з каменів, низькими чагарниками і багатолітниками. Розміщуючи на ділянці, його ізолюють від господарських будівель, дитячих майданчиків, квітників з розкішним цвітінням. Розміри роблять пропорційними ділянці. Не обов’язково робити їх великими – споруди дуже компактні, і навіть на невеликій площі поміщається кілька. Розміщують їх поруч з будинком або зоною відпочинку на самому освітленому місці з можливістю поливу.

Альпійська гірка

Зведення альпійської гірки починаємо з підготовки поверхні. Розбиваємо ділянку, знімаємо землю до 40 см, видаляємо бур’яни. У поглибленні влаштовуємо дренажну подушку, використовуючи гравій, щебінь, биту червону цеглу. Дренажу досить десятисантиметрової товщини, він захистить від застою води і перезволоження. На щільних, мулистих, заболочених грунтах потрібна велика товщина. Багаторічники не люблять болотистого ґрунту, від нього необхідна хороша ізоляція.

Далі заповнюємо гірку:

  • спочатку насипаємо 5 см річкового піску, поливаємо і трамбуємо;
  • готуємо родючий грунт з дерну, перегною, сфагнуму, торфу, щебеню, деревної тріски, соснової кори, піску, перліту в рівному співвідношенні;
  • нерівномірно насипаємо суміш по всій поверхні, формуючи доріжки, западини, обриви, вершини;
  • укладаємо камені на землю, підстеливши річковим піском.

Для спорудження підійдуть різні валуни, краще дикі, а не тільки що з кар’єру. Вибираємо їх однакової структури, але різних розмірів. Укладання починаємо знизу, застосовуючи спочатку великі камені, потім більш дрібні. Формування починаємо з ядра, встановивши на місце валун найбільших розмірів, з красивими обрисами. Встановлюємо його в невелику ямку, зміцнюємо щебенем. Решта каменів теж фіксуємо в поглибленнях, проміжки засипаємо землею.

Розміщуючи камені, відходимо від центру і з різних сторін оцінюємо результат. Готова гірка навіть без рослин повинна гармонійно вписуватися в ландшафт. Даємо камінню полежати кілька тижнів, щоб вони і грунт трохи просіли, тільки потім приступаємо до висаджування рослин.

При зведенні альпінарію не дотримуються рівні відстані і пропорції – все повинно виглядати, як в природі: хаотичне нагромадження великих і малих каменів.

Бордюри – з яких матеріалів зробити?

Бордюри без оформлення доречні тільки в саду природного стилю. Всі інші випадки вимагають огородження, яке логічно завершує композицію. Для їх створення підійдуть найрізноманітніші матеріали: керамічна плитка, цегла, камінь, вербові гілки, метал. Найпростіший спосіб – використовувати металеву або пластикову бордюрну стрічку. Вони продаються в будівельних і садових магазинах. Це не декоративний, а технічний виріб, який майже повністю закопують в землю, відокремлюючи квітник.

Гарний вид у музичних бордюрів з шматків керамічної плитки, пляшок різного кольору і посуду. Якщо є камінці різного забарвлення, вони теж відмінно підійдуть. По межах клумби наносимо на піщану подушку цементний розчин і відразу укладаємо шматки, не дотримуючись ніякого малюнка. Вийде унікальне творіння, повторити яке нікому не вдасться. Часу витратити доведеться чимало.

Швидше і легше створити бордюр з цегли, встановлюючи зубчасту огорожу. Звичайна цегла неміцна, з часом руйнується, краще застосувати облицювальну, що відрізняється високою міцністю. Замість цегли можна взяти бетонні блоки, краще забарвлені, які використовуються для влаштування доріжок. Маємо в своєму розпорядженні їх у горизонтальному або у вертикальному положенні. Кам’яний бордюр викладаємо, використовуючи суху кладку або із застосуванням розчину. Заповнені їм порожнечі між камінням перешкоджають проникненню бур’янів, інакше доведеться з ними постійно боротися.

В гармонії з дерев’яними будівлями – використовуємо дошки і колоди

Поруч з дерев’яним будинком або альтанкою гармонійно виглядає клумба з дощок. Нарізаємо кілочки, один кінець робимо гострим, покриваємо смолою або відпрацьованим моторним маслом і забиваємо в землю. Окремо робимо стінки з дощок товщиною 20-30 мм, шириною 10-15 см і рейок 40 × 40 мм. Готові модулі з’єднуємо з кілочками. Якщо є можливість, можна використовувати тільки кілочки, вбиваючи їх поруч. Не забуваємо обробити деревину антисептиком і лаком.

Поруч з рубаним будинком гармонійно вписується клумба з такого ж матеріалу. Підбираємо колоди майже однакові по діаметру, торці прорізаємо посередині уздовж на 1/2 діаметра. Укладаємо один на одного, поєднуючи шпильками з металевого прута через висвердлені отвори. Можна зробити з’єднання колод в вінець. Це складніше: з одного боку робимо пази, з іншого – виїмки. Деревину зсередини рекомендується викласти руберойдом, щоб продовжити термін її служби.

Дуже ефектні і красиві огорожі квітників з вербових прутів. Запасаємося вербовими прутами, однаковими по довжині, і паличками. Чурбачки вкопують по периметру на відстані, рівному довжині прутів. Між ними вкопують палички, витримуючи однакову відстань. Переплітаємо їх прутами з різних сторін почергово, а кінці прибиваємо невеликими гвоздиками до чурбачков. Так робимо секцію за секцією. Якщо зняти з прутів кору і покрити їх лаком, прослужить такий бордюр досить довго.

Вертикальні клумби – приголомшливі результати наполегливої праці

Новачкам важко домогтися результатів, використовуючи вертикальні клумби, але витрачені зусилля варті того: результат приголомшливий. Строго дотримуються кілька правил:

  • однаковий розмір квітів;
  • одночасне цвітіння;
  • екзотичні сорти: віола, примула, альпійська незабудка.

Вертикальні клумби у виконанні можуть бути наземними і підвісними. Виконуються практично однаково: створюється каркас, підводиться полив, закріплюється грунт. Найпростіший варіант для вертикальних клумб – використання наземних контейнерів. Але створити справжню вертикальну клумбу таким способом важко. Ідеальний матеріал – сітка рабиця і камені. Звертаємо два шматки сітки в циліндри різного діаметру, простір між ними заповнюємо каменями. Всередину поміщаємо мішок з поліетилену, встановлюємо в потрібному місці і наповнюємо землею.

Трохи фантазії і старання дозволять створити на ділянці воістину райський куточок!

Оцініть пост

Якщо хочете подякувати за статтю - поділіться нею в соцмережах!

Схожі статті

Залиште коментар

avatar