Укладання лінолеуму на дерев’яну підлогу – всі секрети технології

Укладання лінолеуму на дерев'яну підлогу

Укладання лінолеуму на дерев’яну підлогу – відома методика приведення інтер’єрів різних приміщень в порядок. Такі роботи можна виконати самому, орієнтуючись на певні технологічні рекомендацій і правила облаштування поверхні підлоги.

Різновиди лінолеуму – який підійде для дерев’яної підлоги?

Підлогове покриття з натуральної деревини чудово виглядає, довго служить, характеризується чудовою теплопровідністю. Але після тривалої експлуатації такі підлоги розтріскуються і зношуються. Монтаж нової основи з дерева вимагає чималих фінансових витрат, а трудомісткість такої операції висока. З цієї причини багато домашніх умільців вирішують оновити підлогу за допомогою привабливого зовні і недорого покриття – лінолеуму. Для виконання подібної операції дозволяється використовувати різні види матеріалу, який нас цікавить:

ПВХ (полівінілхлоридний) лінолеум. Він виготовляється з штучних компонентів – розчинників, синтетичних полімерів, барвників, спеціальних наповнювачів, пластифікаторів, особливих технологічних добавок.

Натуральний матеріал. Його основу роблять з рослинних олій та природних смол. Візуально натуральні покриття виглядають по-справжньому елегантно й привабливо. Вони відрізняються підвищеною зносостійкістю. Але і вартість таких виробів висока.

Гліфталеві покриття. Виготовляються на основі алкидной смоли, володіють хорошими шумо – і теплозахисними показниками. Недолік – крихкість. Гліфталевий лінолеум схильний до зламів і появи тріщин.

Гумові вироби. Вони доступні за ціною, що володіють високою водостійкістю і еластичністю. Роблять гумовий лінолеум із суміші каучуку і гуми. Собівартість його виробництва мінімальна.

Нітроцелюлозний матеріал. Він популярний за рахунок своєї гнучкості і вологостійкості. Але побутові користувачі застосовують його рідко, оскільки матеріал має високу схильність до займання. Деякі експерти, крім того, кажуть, що нітроцелюлозні покриття є проблемними з точки зору їх екологічної безпеки.

У статті ми розберемося, як правильно постелити лінолеум своїми руками на дерев’яну підлогу. Але спочатку визначимося, який вид матеріалу найбільше підходить для влаштування на дерев’яні поверхні. Двох думок у цьому питанні немає. На дерево найрозумніше настелити покриття з ПВХ або з натуральних компонентів. Далі ми опишемо ключові плюси і мінуси цих матеріалів.

Натуральні і полівінілхлоридні покриття – що вибрати?

Натуральний лінолеум не боїться впливу більшості хімічних сполук, які використовуються в побуті, лужних та кислотних розчинів. Він має унікальні антисептичні показники, так як його натуральні компоненти виключають ризик появи і розмноження шкідливих мікроорганізмів, високу механічну стійкість, а також стійкість до сонячних променів. За натуральними покриттями легко доглядати, вони практичні і дуже зручні в експлуатації, випускаються в різноманітних колірних варіаціях, тішать око людини своїми оригінальними і природними текстурами. Важливо і те, що описуваний матеріал дозволяє зробити монтаж систем обігріву підлоги в житлових приміщеннях.

До недоліків натуральних виробів відносять їх високу вартість, крихкість, малий показник еластичності (при неправильному поводженні таке покриття може зламатися і розтріснутися), підвищену жорсткість. До того ж, не кожен домашній майстер зможе розібратися, як покласти лінолеум на дерев’яну підлогу і бути впевненим, що матеріал довгий час не втратить своєї функціональності і декоративності. Для таких робіт, як правило, залучають професіоналів, які вимагають чималих коштів на оплату своїх послуг.

ПВХ-лінолеум – переваги та недоліки

ПВХ-лінолеум не потребує спеціального догляду у процесі використання. Забруднення на його поверхні без складнощів видаляються вологою ганчіркою, а пил – пилососом.

Ціна на синтетичні покриття мінімальна. При цьому споживач має можливість вибрати оптимальний для себе матеріал за кольором, текстурою, орнаментом. ПВХ-вироби досить міцні. Це забезпечує довговічність їх експлуатації. Важливо і те, що будь-який домашній умілець без проблем розбереться, як постелити лінолеум на дерев’яну підлогу.

Відзначимо і недоліки ПВХ-покриттів. Вони:

 • Погано переносять перепади температури і низькі її показники. Тут є нюанс. Якщо в приміщенні з підлогами, застеленими лінолеумом, тривалий час тримається мінусова температура, декоративний матеріал гарантовано потріскається і втратить свої високі еластичні властивості.
 • Акумулюють статичну електрику, притягують до себе пил і бруд зі взуття.
 • Бояться хімічних впливів, підвищених температур, променів сонця. Розчинники, лакофарбові розчини, сонячні промені буквально “знищують” синтетичний лінолеум. Він стає бляклим, втрачає свою привабливість.
 • Мають малу механічну стійкість проти гострих і важких предметів. На покриття з полівінілхлориду не можна ставити масивні дивани, шифоньєри, крісла. Також небажано переміщатися по такому лінолеуму у взутті на підборах. Навіть якщо гострі шпильки не розріжуть матеріал, вони стовідсотково залишать на ньому добре помітні тріщини і подряпини.

Враховуючи все сказане вище, ви можете грамотно підібрати покриття для свого житла. Найчастіше споживачі вибирають для декорування підлоги вироби полівінілхлоридні, беручи до уваги доступну ціну на них. При дбайливій експлуатації вони служать довго і радують людину своїм приємним зовнішнім виглядом.

Підготовка підлоги до монтажу – як зробити все правильно?

Укладати лінолеум незалежно від виду слід строго на горизонтальну основу. Описувані вироби, як ми говорили, досить гнучкі і тонкі. Це означає, що при експлуатації вони будуть адаптуватися під форму дерев’яної поверхні. Якщо на ній залишаться горбки, виступи, інші вади, з часом вони призведуть до утворення тріщин на покритті і подальшого його руйнування.

Підготовка підлоги (наприклад, пофарбованого) до монтажу лінолеуму полягає в наступному. Потрібно демонтувати в приміщенні плінтуси, прогріти будівельним феном фарбу і зняти її, використовуючи шпатель, оцінити міцність дерев’яної основи. Якщо ви помітите, що деякі елементи настилу почали гнити, замініть їх на нові. Також рекомендується додатково закріпити дошки до лагам за допомогою саморізів (ця операція обов’язкова у випадках, коли мостини видають скрипи).

Потім необхідно втопити верхні частини кріплення на 5-7 мм углиб, замаскувати наявні сколи і зазори шпаклівкою або невеликими латками з тонкої деревини. При наявності шліфмашинки обов’язково пройдіться нею по настилу, щоб отримати максимально рівну поверхню. Потім приберіть сміття з підлоги, пропилососьте його, ретельно вимийте і почекайте, поки основа повністю не висохне.

Якщо після всіх виконаних підготовчих заходів висотні перепади підлогового настилу не перевищують 2 мм, можна приступати до монтажу лінолеуму. При більш суттєвих дефектах потрібно вирівняти підлогу. Про це далі.

Як вирівняти настил із дощок – дві прості методики

Зробити це можна різними способами. Найпростіше використовувати спеціальні самовирівнюючі суміші, які продаються в будь-якому будівельному магазині. Такі суміші дозволяють зробити ідеально рівними настили з висотними перепадами до 20 мм. Схема їх застосування наступна:

 • Шпаклюєте щілини та робите підлогу максимально герметичною. Процедура обов’язкова, так як самовирівнювавльний розчин має рідку консистенцію.
 • Обробляєте основу грунтовим розчином. Він забезпечить якісне зчеплення суміші з дерев’яним настилом.
 • Формуєте деформаційний шов – проклеюєте стики поверхонь стін і підлоги пінополістиролом, а зверху монтуєте підходящий ізолюючий матеріал.
 • На порозі двері встановлюєте планку з деревини на висоті, яка буде визначати рівень вирівняної поверхні підлоги.
 • До дощок прикріплюєте армуючу сітку (фіксацію виконуйте скобами і степлером). Її потрібно монтувати з невеликим (до 50 мм) перехлестом.
 • Замішуєте склад для вирівнювання, заливаєте ним підлогу, без зволікань розподіляєте гумової шваброю (як варіант – валиком) розчин по дошковому настилу.
 • Чекаєте висихання засобу (час вказано в інструкції для самовирівнювальної суміші), після чого приступаєте до укладання покриття.

Позбуваємось нерівностей поверхні

Нерівності основи з деревини можна забрати за допомогою монтажу спеціальної підкладки. В якості такої зазвичай використовують деревоволокнисті плити, деревно-стружкові вироби, фанерні листи. Домашні умільці, як правило, працюють з фанерою. Вона проста в монтажі і гарантує отримання необхідного результату. Що потрібно зробити? Для початку грамотно вибрати листи фанери. Вони повинні мати товщину не менше 5-6 мм, бути водостійкими (особливо, коли лінолеум планується монтувати в сантехнічних приміщеннях і на кухні).

Розрізаєте фанеру за необхідними розмірами, очищаєте основу, наносите на неї спеціальну мастику. Вона використовується для заповнення зазорів між окремими дошками. Замість мастики допускається застосовувати звичайний ПВА-клей. Його розмішують до консистенції домашньої сметани з будівельним гіпсом. Потім укладаєте фанерні смужки впритул один до одного. Ніяких щілин між ними залишати не потрібно. А ось уздовж стінових поверхонь необхідно зробити зазори 0,9–1,1 див.

Кріплення фанери виробляєте саморізами. Витримуйте між окремими метизами дистанцію близько 200 мм. Утоплюєте головки кріпильних виробів акуратно, але впевнено (на максимально можливу глибину). Зазори між окремими шматками листів фанери і точки, де встановлені саморізи, обов’язково зашпакльовуйте, а потім шліфуєте. Стики бажано додатково обробити рубанком. Наступний крок – фарбування настилу тонким шаром швидковисихаючої фарби або нанесення на нього нагрітої оліфи. Зачекайте висихання і приступайте до фінішної обробки. Про те, як класти лінолеум на дерев’яну підлогу, докладна розповідь нижче.

Укладання декоративного матеріалу – виконуємо по-різному

Ми відповіли на питання, чи можна стелити лінолеум на дерев’яну підлогу. Відповідь однозначна – так. Тепер подивимося, як правильно постелити описуваний декоративний матеріал. Його укладання здійснюється трьома способами:

 1. На двосторонній скотч.
 2. Без приклеювання (вільне укладання).
 3. З допомогою клею.

Незалежно від обраної методики, монтаж покриття повинен виконуватися при температурі в приміщенні не вище +15 °С. Вона, до речі, повинна залишатися незмінною протягом двох діб після укладання матеріалу. Обов’язково потрібно якісно просушити дощатий настил.

Розкатуєте придбаний лінолеум по підлоговому основи, залишаєте його на 36-48 годин. Цього часу достатньо для акліматизації декоративного покриття. Потім вимірюєте розміри, розрізаєте лінолеум. Остання операція виконується звичайним канцелярським ножем. Не потрібно купувати ручний плиткоріз, дорогу болгарку вітчизняного виробництва (або іноземного), інші спец. інструменти. Розрахунок розмірів виконуєте за найбільшими величинами ширини і довжини поверхні стіни. Не забувайте залишати 5-6-сантиметровий запас з усіх боків лінолеуму, а також брати до уваги ніші, виступи, дверні прорізи.

Напуск на плінтуси робиться не менше 40 мм. У випадках, коли одна зі стін приміщення рівна (відсутні інтер’єрні виступи), покриття слід укладати саме вздовж неї, залишаючи 10-міліметровий проміжок. Ретельно розрівнюєте смуги матеріалу (рухи виконуйте від центру покриття до його краях). Тут важливо домогтися того, щоб покриття лягло без найменших заломів, згинів. Якщо на лінолеумі є орнамент, він зобов’язаний йти вздовж стіни з найбільшою довжиною. По кутах обов’язково виконайте надрізи. Тоді смуги добре будуть прилягати до стінових поверхонь.

Кладемо лінолеум на дерев’яну підлогу – як отримати ідеальний результат?

Як укласти лінолеум на дерев’яну підлогу без приклеювання? В даному випадку все просто. Виконуєте всі описані в попередньому розділі операції. Потім по плінтусах виробляєте обрізання зайвих шматків таким чином, щоб отримати вільний простір (близько 1 см) вздовж стінок. Ці зазори потрібно накрити спеціальними насадками з алюмінію, після чого встановити зверху плінтуса. В отворі дверей декоративне покриття фіксується тонкими рейками з металу.

Методика, що не припускає приклеювання лінолеуму, підходить винятково для невеликих за площею кімнат (до 18-20 квадратів), в яких згодом не планується часто пересувати важкі предмети меблювання. Фахівці радять для подібних приміщень купувати покриття на спіненої товстої основі. Причому стелити лінолеум бажано цілим шматком, а не окремими смугами. В цьому випадку він не буде зсуватися.

Правильно покласти лінолеум на дерев’яну підлогу за допомогою двостороннього скотчу теж нескладно. Принцип виконання робіт аналогічний операціями, що виконуються при вільному укладанні. При цьому допускається застосовувати окремі шматки (смужки) матеріалу. Вам потрібно приклеїти скотч по периметру підлогової основи, розкачати лінолеум, виконати фіксацію останнього. Нюанс. Кріпити матеріал на скотч необхідно частинами. Тут все елементарно. Відгортаєте частину декоративного полотна, знімаєте захисну плівку зі скотчу, розправляєте лінолеум, притискаєте його. Таким же способом фіксуєте наступну частину покриття.

Залишилося розібратися, як правильно покласти лінолеум, використовуючи клей. Ця методика застосовується при облаштуванні великих кімнат. Вам потрібно буде придбати спеціальний склеювальний засіб для лінолеуму, розкласти покриття на поверхні підлоги. А потім приступати до монтажу. Відгортаєте частину покриття, обробляєте розгорнуту сторону клеєм, укладаєте не місце. Аналогічно робите з іншими частинами лінолеуму. Покладений і приклеєний матеріал сохне не менше тижня. Удачі!

Оцініть пост

Якщо хочете подякувати за статтю - поділіться нею в соцмережах!

Схожі статті

Залиште коментар

avatar