Як самостійно обкласти ванну плиткою – інструкція для майстрів-самоучок

Як обкласти ванну плиткою

Облицювання стін і підлоги в приміщенні для прийняття водних процедур багатьма власниками квартир і приватних будинків виконується кахлем. Тому варто дізнатись, як обкласти ванну плиткою.

Фахівці рекомендують декорувати кахлем і саму чашу для купання. Тоді дизайн всього санвузли стає по-справжньому завершеним і гармонійним. Щоб обкласти ванну плиткою, необхідно спорудити спеціальний екран. Він буде грати роль надійної основи для кріплення керамічних виробів.

Кахель – чудовий вибір для облицювання ванни

Простір під ванною (ділянки від її бортів до поверхні підлоги) потребує грамотного оформлення. Воно звичайно здійснюється пластиковими панелями або кахлем. Вибір конкретних виробів залежить від того, який матеріал застосовувався для обробки санвузла і від конструктивних особливостей житла.

Керамічна плитка підходить для створення незвичайного дизайну майже в будь-яких ванних кімнатах. Вона має такі переваги:

 • висока декоративність і практичність в експлуатації;
 • абсолютна гігієнічність, екологічна чистота;
 • простота догляду;
 • довговічність.

Кахель дозволяється монтувати в дерев’яних будинках (панелі із пластику для обробки санвузлів в таких будівлях використовувати небажано). Плитка випускається у різних кольорах і розмірах. Для облицювання ванни рекомендується вибирати вироби із середніми геометричними параметрами.

Якщо застосовувати великі обшивальні елементи, їх доведеться обрізати. Це збільшує витрати на проведення робіт.

Декор купелі можна зробити за допомогою керамічної мозаїки. Такі маленькі вироби ідеальні для обробки невеликих ванн і душових кабін. Правда, коштують вони недешево. Та й збирати візерунок з «мікроскопічних» деталей, а потім і закріплювати їх на екрані, зовсім непросто.

Пластикові панелі відчутно дешевші від кахлю. Але вони використовуються тільки в санвузлах, стіни яких облицьовані таким же матеріалом. В інших ситуаціях краще обкласти ванну плиткою, створивши ідеальний інтер’єр у гігієнічній кімнаті.

Екран з гіпсокартону – будується просто і з мінімумом витрат

Основа під кахель виготовляється з різних матеріалів. Найчастіше використовуються:

 • пазогребневі плити;
 • цегла;
 • вологостійка фанера або гіпсокартонні листи (ГКЛ).

В конструкції екрану в обов’язковому порядку передбачається наявність невеликого отвору – ревізійного люка. Він дозволяє в разі необхідності проводити заміну труб під ванною.

Найдешевше основа для монтажу плитки виходить з ГКЛ, що володіють підвищеною стійкістю до дії вологи (вироби зеленого кольору). З їх допомогою нескладно зробити легкий, але досить міцний каркас будь-якої конфігурації, що важливо, якщо потрібно облицювати купіль незвичайної форми. Споруда з гіпсокартону своїми руками робиться так:

На підлозі і стінах по периметру ванни врівень з її бортами виконується розмітка.

З усіх боків, з яких планується монтаж керамічної плитки, будується каркас з дерев’яних брусків. Їх перетин – 4х4 див.

Отримана основа ретельно вирівнюється і дюбелями прикріплюється до поверхонь підлоги і стіни.

Проводиться розкрій вологостійких ГКЛ. Їх розміри беруться на 20 мм менші від висоти ванни (при установці листів залишають зазор 10 мм біля бортика купелі і підлоги).

Гіпсокартон фіксується на зроблений скелет саморізами. Вони вкручуються через кожні 12-15 см.

На наміченому ділянці вирізається отвір під пластиковий ревізійний люк.

Стики між ГКЛ і стінами проклеюються стрічкою-серпянкой. Шви по периметру каркаса і залишені просвіти заповнюються герметиком. Споруджений екран обробляється ґрунтувальною акрилової рідиною.

Інші види основи під плитку – як зробити?

Екрани з цегли зводяться досить рідко. Працювати з таким матеріалом складно із-за його великої ваги. Зате він відрізняється винятковою надійністю і міцністю, характеризується можливістю утримувати тепло.

Для створення подібних перегородок необхідно підготувати розчин, який складається з 6 частин піску і 1 частини цементу (береться марка М300 або М200). Укладання виробів здійснюється за відкритим сторонам купелі.

Цегляний екран слід розташовувати так, щоб бортик ванни виступав над ним приблизно на 20 мм. Ці міліметри потрібні для якісного вирівнювання отриманої поверхні і надійного монтажу кахельної плитки на неї.

Вироби верхнього ряду обов’язково прикріплюються до бортика ванни. Для цих цілей застосовується плитковий клей. На готову перегородку наносять протигрибковий склад, ґрунтують та обштукатурюють його. Якщо після такої обробки залишаються невеликі висотні перепади і дефекти, вони згладжуються в процесі облицювання конструкції.

Замість цегли для створення екрану використовують більш легкі силікатні або гіпсові пазогребневі плити. Зручно працювати з виробами шириною 8 см. Вони дозволяють зводити надійні споруди, які без проблем витримують вагу кахлю.

Розкрій описуваних блоків проводиться ножівкою по дереву. Між собою окремі частини перегородки з’єднуються гіпсовою штукатуркою або клеєм. До стін конструкція кріпиться дюбелями і сталевими скобами.

Знімний екран – виготовлення своїми руками

Якщо домашній майстер не хоче споруджувати стаціонарну основу під монтаж оздоблювального матеріалу, він може спробувати зробити панель, що демонтується. Її створюють за допомогою:

 • орієнтовано-стружкових плит (ОСП) – багатошарових виробів з тонких трісок (деревної стружки), склеєних воєдино сумішшю, що складається з борної кислоти, синтетичного воску і смоли;
 • рейок перетином 2х4 см;
 • меблевих регульованих ніжок.

Від цілої плити відрізається частина. Розкроєний лист повинен повністю закрити пліч купелі. По висоті його беруть на 50 мм менше від розмірів ванни. Потім на ОСП набиваються рейки. До них прикріплюються меблеві ніжки.

Екран готовий. На нього наклеюють кахельну плитку і приставляють до купелі, регулюючи розташування верхнього краю панелі (його слід якомога щільніше присунути до бортика чаші для прийому водних процедур).

Монтаж кахлю – всі тонкощі заходу

Після спорудження перегородки приступають до фінальної стадії робіт. Обробка екрану здійснюється за простим алгоритмом. Спочатку визначаються з видом і схемою укладання плитки. Обшивка ванни у більшості випадків виконується кахлем, який використовувався для декору стін санітарно-технічного приміщення.

Ідеальна облицювання виходить, коли висота і ширина зробленої основи кратні геометричним розмірам використовуваних керамічних виробів. Викладка останніх у цьому випадку елементарна. В інших ситуаціях доводиться розрізати монтуємий матеріал. Розкроєні шматки плитки рекомендується встановлювати в ряди, розташовані в найбільш малопомітних місцях.

Горизонтальну лінію з нецілим кахлем бажано «ховати» в самому низу простору під ванною. Тоді її практично неможливо побачити.

Вертикальний ряд роблять в одному непомітному кутку або відразу в двох. Перший спосіб підходить для випадків, коли залишається зазор більше ширини цілої плитки, другий – якщо він досить малий.

Облицювання купелі своїми руками виконується в кілька етапів. Якісно закрити екран нескладно за таким алгоритмом:

 • Розводиться клей для кахлю. Подібні засоби продаються у вигляді сухого порошку. У нього за інструкцією виробника додається необхідна кількість води. Отриману суміш слід ретельно розмішати.
 • Підготовлену композицію накладають на невелику ділянку екрану і акуратно розподіляють зубчастим шпателем. Обмазувати відразу всю перегородку не має сенсу, так як фіксований склад швидко твердне.
 • Беруть плитку, прикладають до обробленої клеєм ділянки, вдавлюють її в поверхню.
 • Аналогічним чином монтуються інші керамічні елементи.
 • Після облицювання всього екрану вичікують 2-3 дні. За цей час обробний матеріал намертво зчіплюється з основою.

Насамкінець виконується затирка швів. Ця процедура має величезне значення. Вона гарантує максимальну герметичність обшивки, а отже, і довговічність останньої. Деякі фахівці радять додатково обробляти стики між кахлем силіконовим водовідштовхувальним засобом.

Схожі статті

Залиште коментар