Мармолеум – характеристики, переваги і недоліки матеріалу

лінолеум

Щоразу, коли на будівельному ринку зявляються нові матеріали – це супроводжується підвищеною увагою до них. Якщо вони виявляться кращими і, бажано, дешевшими своїх аналогів, то їх треба негайно почати використовувати, щоб конструкції і обробка останніх завжди виконувалися на сучасному рівні і відповідали постійно зростаючим технічним і експлуатаційним, а також вимогам своїм і кінцевого споживача. Порівняно недавно прийшла в будівельну індустрію новинка під назвою “мармолеум”. Її можна взагалі віднести до розряду особливих випадків. Вона вже встигла відвоювати у своїх аналогів чималу частину ринку продажів і їй обіцяють велике майбутнє, але при цьому, як і раніше, не вщухають “пристрасті” і залишаються питання щодо її реальних властивостей і характеристик.

Що таке мармолеум

Можливо, хтось буде здивований, дізнавшись, що мармолеум – це лінолеум, виготовлений з натуральних компонентів. Ще більший подив може викликати той факт, що мармолеум зовсім не є якимось особливим новітнім матеріалом. Його винайшли понад 150 років тому, а виробляють і використовують вже більше 100 років, протягом яких він так і називався – лінолеум. І офіційні світові виробники мармолеума цього не приховують. Щоб переконатися в цьому, досить відвідати їх офіційні сайти. Інформація про те, що це новітній матеріал, отриманий в результаті якогось технологічного прориву, є всього лише маркетинговим прийомом.

Раніше, через недосконалість обладнання та частково технології виробництва мармолеума, а також дефіцитності і високу собівартість одержання ряду інгредієнтів для його виготовлення, він виходив дуже дорогим. В результаті з розвитком хімічної промисловості цей матеріал був надовго майже повністю витіснена з будівельного ринку замінив його лінолеум з різних синтетичних полімерів.

Більш того, мармолеум фактично є “старшим братом”, а точніше – навіть “батьком” сучасного синтетичного лінолеуму. Технології їх виготовлення ідентичні, але перший з’явився значно раніше, а другий отримали шляхом заміни в ньому частини натуральних компонентів на полімерні сполуки.

Отже, мармолеум – це лінолеум з натуральних компонентів. Відповідно, як будівельний матеріал він відноситься до підлогових покриттів. Виробництво сучасного порівняно недороге і одночасно з поліпшеними характеристиками мармолеума стало можливим завдяки кільком факторам. Ті натуральні компоненти для його виготовлення, які раніше були дефіцитними і дорогими, тепер виробляють в достатній кількості і при цьому вони обходяться набагато дешевше.

У структуру мармолеума ввели ще один шар, що складається з пресованої коркової крихти. Технологія виробництва натурального лінолеуму була істотно допрацьована і вдосконалена. Зокрема, для його виготовлення стали застосовувати технологію гарячого сухого пресування, яка була розроблена для випуску МДФ. І, нарешті, нинішній мармолеум роблять на ультрасучасному обладнанні, яке за ефективністю в рази перевершує використовувалося колись, що теж забезпечило значне зниження собівартості виробництва.

Основні компоненти натурального підлогового покриття:

 • лляна олія;
 • деревне борошно;
 • вапняк;
 • смола хвойних сортів дерев;
 • джут;
 • коркова крихта;
 • природні барвники (неорганічні пігменти природного походження).

Основні технічні характеристики і класифікація підлогового покриття

Сучасний натуральний лінолеум виробляють товщиною 2-4 мм і в трьох варіантах виконання, що, безумовно, робить використання саме його ще більш привабливим:

 • Рулонний. Ширина 1,5 – 6 м (стандартна і найбільш часто зустрічається – 2 м). Вага рулонів, відповідно – 60-120 кг. Рулонні покриття в основному виробляють для побутового застосування, причому їх товщина в цьому випадку становить 2-2,5 мм.
 • Плитковий. Випускають у вигляді окремих плиток розміром 250×250, 300×300, 500×250, 500×500, 750×500, 1000×150, 1000×250 мм і з іншими габаритами.
 • Панельний – на деревоволокнисті підставі (плита HDF). Випускають у вигляді окремих панелей розміром 300×300, 600×300 і 900×300 мм, товщиною до 9,8 мм включно (з урахуванням основи і пробкової підкладки).

Ці покриття для підлоги випускаються з коркової звукоізолюючою підкладкою або без неї. Якщо її немає, то при укладанні лінолеуму під нього необхідно підкладати додаткові підкладки. Якщо є, то матеріал укладають прямо на дерев’яне або бетонну основу підлоги, а також поверх наявного старого підлогового покриття.

Загальні основні характеристики:

 • питома маса – 2,6-3,4 кг / м2;
 • механічна міцність – 160 кг / см2;
 • гарантійної термін відповідної типу і класифікації обраного покриття експлуатації – в залежності від призначення матеріалу не менше 20-35 років.

Весь мармолеум, що випускається ділиться на 9 класів. Класифікація проведена в залежності від його зносостійкості. Але для виробничо-комерційного зручності і щоб споживачам було простіше підбирати потрібне підлогове покриття ці 9 об’єднані в 3 основні класи – в залежності від рекомендованого виробниками використання і цінової категорії лінолеуму:

 1. З найменшою вартістю матеріалу, загального або побутового призначення. Це покриття з класом зносостійкості 21, 22 або 23. У них товщина безпосередньо тільки мармолеума (без HDF-основи та коркової підкладки) 2 мм. Якщо основи і підкладки немає, то це товщина самого лінолеуму. Найкраще ці класи підходять для побутового (в житлових приміщеннях) і використання в маленьких офісах, де прохідність (кількість відвідують протягом дня людей) мінімальна. Гарантійний термін експлуатації 20 років.
 2. Із середньою вартістю: промисловий або напівкомерційний. Клас зносостійкості: 31, 32 або 33. Товщина шару мармолеума 2,5 або 3,2 мм. Призначений для укладання в місцях з середньою прохідністю: на підприємствах різного призначення, в виробничих цехах, невеликих і великих офісах.
 3. З високою вартістю – комерційний. Клас зносостійкості: 41, 42 або 43. Товщина шару мармолеума: 3,2; 3,5 або 4 мм. Призначений для застосування в місцях з високою прохідністю: на вокзалах, в аеропортах, спортивних комплексах, торгових центрах і так далі.

Основні переваги і недоліки сучасного мармолеума

Головний плюс – це висока екологічність. Але мармолеум не на 100%, як це деякі рекламують, складається з натуральних компонентів. Тільки на 97%. Самі виробники цього не приховують. В останні 3% входять синтетичне полімерне покриття, що наноситься поверх декоративного шару мармолеума для запобігання його вигоряння і підвищення зносостійкості, і синтезовані смоли, присутні в деревоволокнистій основі.

Інші основні переваги натурального лінолеуму:

 • довговічність;
 • висока стійкість до механічних впливів, в тому числі до концентрованих навантажень (160 кг / см2);
 • найвищу якість;
 • безпека – не виділяє жодних шкідливих речовин;
 • високий клас пожежобезпеки – КМ2: слабогорючий – Г1, важко запалюється – В1, продукти горіння за токсичністю помірнонебезпечні – Т2, що не поширює полум’я – РП1;
 • не вицвітає;
 • інноваційний дизайн в поєднанні з використанням понад 300 кольорів і більше 12 різних структур, що забезпечує найширші можливості різного декорування підлоги;
 • висока звуко- і теплоізоляція матеріалів з корковою основою, яку для покриттів без неї можна придбати окремо;
 • стійкий до вологи і побутових хімічних засобів;
 • є варіанти лінолеуму з струморозсіюючими властивостями – для забезпечення безпеки людей та захисту чутливого до статичної електрики обладнання;
 • придатний до повторного використання;
 • простий в догляді – миється як будь-яка звичайна підлога.

Основні недоліки:

 • Мармолеум з корковою підкладкою (рулони, плитки) і особливо з ХДФ-основою (панелі) крихкий. Особливо по краям. Ламається при сильному згинанні, падінні з висоти або випадковому сильному ударі по ньому, особливо панелі. Рулони можна скачати тільки 1 раз, причому основою назовні.
 • Не гнучкий, що дещо ускладнює розкрій перед укладанням і унеможливлює домогтися ідеально гладкого рівного розрізання. Крім того, чим товстіший шар безпосередньо самого мармолеума, тим більша ймовірність, що з часом на поверхні покриття з’являться поглиблення від ніжок меблів. Матеріал товщиною 2 м до цього практично не схильний.
 • Згодом трохи твердне (і “розпливається”, що добре – шви самі зійдуться), тому при купівлі треба звіряти термін і реальну тривалість зберігання – поверхня залежавшегося матеріалу, особливо рулонного, при укладанні може потріскатися.
 • Матеріал є відносно важким, що унеможливлює використання покриття для обробки не тільки стелі, але навіть стін – матеріал “попливе” під власною вагою.
 • Має малоприємний запах (через смоли в його складі), який вивітрюється, як правило, вже до початку другого місяця експлуатації.
 • Покриття з корковою підкладкою через високу теплопровідності недоцільно укладати на теплі підлоги. Необхідно підібрати лінолеум, що підходить для теплих підлог.
Мармолеум – характеристики, переваги і недоліки матеріалу
Оцінка - 5, голосувало - 1

Якщо хочете подякувати за статтю - поділіться нею в соцмережах!

Схожі статті

Залиште коментар

avatar