Оліфа Оксоль – склад, призначення та застосування

Оліфа оксоль призначення та застосування

Чудовий захист виробів з деревини від комах, плісняви та грибка, атмосферних опадів забезпечують оліфи. У статті ми поговоримо про переваги, які дає оліфа Оксоль, а також класифікацію оліф та їх особливості.

Оліфи – різні за властивостями і складом

Оліфа – це спеціальна речовина, яка утворює плівку та виготовляється у вигляді густої прозорої рідини. Вона використовується для оберігання дерев’яних виробів і поверхонь від комах-паразитів, гниття, негативного впливу природних факторів при будівництві. Тим самим оліфа збільшує строк експлуатації конструкцій з деревини. Також її застосування дозволяє знизити витрати лаку на обробку дерев’яних поверхонь.

Нас цікавлять матеріали, що виробляються з різних масел, до яких додають розчинники і сикативи – сполуки, що включають в себе стронцій, свинець, залізо, літій, кобальт, інші хімічні елементи. Всі оліфи ділять на:

 • натуральні;
 • алкідні;
 • об’єднані;
 • синтетичні;
 • напівнатуральні.

Оліфа натуральна на 97 % складається з соняшникової або льняної олії, які піддаються термообробці. Вартість таких оліф висока. Зараз вони використовуються досить рідко. Зазвичай їх застосовують для розведення лакофарбових виробів. Натуральним складом можна обробляти будь-які дерев’яні поверхні, але за умови, що вони знаходяться всередині приміщення. Лляні склади також застосовуються для виробництва спеціальних підмазочних паст, замазок, розведення густотертих фарб і шпаклівок.

Напівнатуральні і комбіновані оліфи мають більш доступну вартість. Від натуральних складів вони відрізняються тим, що в них обов’язково додаються розчинники летючої групи (наприклад, уайт-спірит). Найвідоміша напівнатуральна оліфа – Оксоль. Її ми розглянемо в наступному розділі. Алкідні оліфи-виготовляються з розбавлених розчинників і модифікованих маслами смол. А синтетичні сполуки, які нерідко називають композиційними, виробляють з продуктів переробки каучуків, матеріалів з нафтової та вугільної промисловості. У них немає натуральних масел. Подібні оліфи не застосовуються всередині приміщень через свою підвищену токсичність. Єдиний плюс синтетичних розчинів – низька ціна.

Склад оліфи Оксоль з особливими характеристиками

Оліфа Оксоль відноситься до групи напівнатуральних виробів, які використовуються для захисту деревини, виготовлення і розведення фарб (густотертих, на масляній основі, ). Давайте подивимося, з чого роблять цю рідину. У ній міститься 55 % натурального масла, 40 % розчинника (в більшості випадків – уайт-спіриту, рідше – нефрасу або скипідару), 5 % сикативу. Склад випускається за ГОСТ 190-78. Про його положеннях далі.

оліфа натуральна та напівнатуральна

Давайте розберемось з чого роблять оліфу?

Оліфу Оксоль за складом ділять на дві марки. Перша – В, робиться з конопляної і лляної олії. Цю оліфу допускається застосовувати для обробки деревини і всередині, і зовні приміщень. Друга – ПВ, виготовляється з соєвої, соняшникової, виноградної або кукурудзяної олії. Склад використовується виключно для проведення внутрішніх малярних робіт. Але є нюанс. Масла обох марок не призначені для нанесення на підлогові поверхні.

До основних технічних характеристик Оксолі відносяться:

 • кислотний показник – до 6 мг КОН/г (марка В); до 8 (ПВ);
 • період висихання – 20-24 год
 • в’язкість (умовна) – 19-25 с (ПВ), 18-22 (В).

Оксоль характеризується повною прозорістю, легкою займистістю і різким запахом. Останній після використання оліфи не вивітрюється з приміщення досить довгий час. На заводах Оксоль фасується в тару з металу (банки різної місткості) або пластику. Важливо! При відкритті металевих посудин слід використовувати інструмент, який не дає з’явитися іскрі (не забуваємо про займистості складу). Не допускається застосування Оксолі поблизу працюючого нагрівального обладнання і джерел відкритого вогню. У разі загоряння складу гасити його можна будь-якими засобами (азбестовим полотном, пором, хімічною піною, газом та дрібнодисперсною водою).

Фахівці радять домашнім майстрам використовувати Оксоль на базі лляної олії. Вона повністю висихає за 20 годин і має менш неприємний запах, ніж оліфи з інших техмасел.

Правда, вартість лляних виробів трохи вища. При цьому Оксоль будь-якої марки гарантує отримання на оброблених поверхнях міцної водостійкої плівки, яка не чорніє протягом тривалого часу.

Застосування напівнатуральної оліфи – як наносити її на поверхню?

Оскільки Оксоль має різкий запах і відноситься до групи токсичних масляних сполук, при роботі з нею дотримуємося деяких обов’язкових правил.

По-перше, заплановані малярні заходи виконуємо в респіраторі, захисних гумових рукавичках і щільному спецодязі. У цьому випадку небезпека отруєння парами оліфи і потрапляння її крапель на шкіру суттєво зменшується. Якщо, все ж, Оксоль потрапила на шкіру людини, необхідно відразу видалити її чистою ганчіркою. Після цього ретельно промиваємо пошкоджене місце мильним розчином.

що вдягати при нанесенні оліфи

По-друге, роботи з оліфою всередині приміщень дозволяється робити тільки за умови, що в них є ефективно функціонуюча вентиляція. Безпосередньо схема обробки дерев’яних конструкцій Оксоллю виглядає так (якщо ви хотіли знати оліфа застосування):

 1. Очищаємо виріб від старого покриття (лак, фарба і так далі). Видаляємо з поверхні жирні плями, пил, інші забруднення.
 2. Висушуємо очищену конструкцію. Якщо на її поверхні присутні значні шорсткості, додатково шліфуємо деревину.
 3. Відкриваємо банку Оксолі. Добре перемішуємо її вміст. Якщо використовується посудина, з якої рідина бралася раніше, додаємо в банку трохи уайт-спіриту. Тоді ми без труднощів розмішуємо загуслу масу.
 4. За допомогою помазка або валика наносимо оліфу на виріб. Шар робимо не дуже товстим.
 5. Чекаємо 24 години. Потім повторно фарбуємо виріб з допомогою Оксолі. При необхідності нанесення третього шару знову чекаємо добу. І тільки після цього ще раз обробляємо поверхню.

Роботи з застосуванням масляних складів рекомендується проводити при температурі повітря вище 15 °С, оптимально – при 22°. Ось і всі премудрості використання Оксолі. Бажаємо вам успіхів!

Схожі статті

Залиште коментар