Оздоблення балкону – створюємо красиве і функціональне приміщення

Обробка балкону

Оздоблення лоджій і балконів всередині – це клопітка робота. При цьому зробити її можна і самостійно. Впевненість, що впораєтесь власноруч, уважно і акуратно виконані заплановані операції дозволять надати балкону привабливий вигляд і додати своєму житлу декілька додаткових квадратних метрів площі.

Оздоблення балкону та лоджиї – що потрібно знати?

Внутрішнє оздоблення балконів здійснюється за декількох обставин. Найчастіше воно виконується з метою:

 • Збільшення енергоефективності, функціональності і комфортабельності експлуатації всієї квартири. Якісне утеплення і правильно підібрана обшивка лоджій роблять житло більш затишним, просторим і теплим.
 • Підвищення привабливості балкона. Обшите тим чи іншим матеріалом приміщення виглядає з естетичної точки зору в рази красивіше.

Оздоблення балкону проводиться своїми руками за різними методами. Для їхньої реалізації використовуються різноманітні будівельні матеріали. Найбільшою популярністю користуються:

 • дерев’яна вагонка, блок-хаус;
 • ОСП (орієнтовано-стружкові плити);
 • панелі з ПВХ (пластик, полівінілхлорид);
 • декоративний камінь або штукатурка;
 • гіпсокартонні листи – вологостійкі (ГВЛ) і звичайні (ГКЛ);
 • МДФ-вироби;
 • ПВХ-вагонка.

Всі зазначені матеріали дозволяється застосовувати для облагородження засклених та утеплених балконів. Але в другому випадку перед початком обшивальних робіт доведеться подбати про теплоізоляцію стін лоджії. Утеплені об’єкти експлуатувати простіше і вигідніше. На таких балконах не потрібно монтувати батареї опалення. Навіть при мінусових температурах на вулиці в них буде тепло. Крім того, матеріали, що використовуються для обробки теплоізольованих лоджій, не втрачають своїх характеристик і привабливого вигляду протягом тривалого часу.

Далі ми детально опишемо, чим і як можна обробляти конструкції, що цікавлять нас. Але спочатку розберемося з одним дуже важливим питанням. Важливо, що при обробці балкона слід враховувати найбільше можливе навантаження на нього. Якщо мова йде про стандартний консольниий балкон, то максимальне навантаження дорівнює 1170 кг. Лоджії, які не виходять за контур багатоповерхівки, і балкони приставного типу (з пілонами з боків і плитою) витримують навантаження до 1766 кг. Ці цифри дозволяють точно розраховувати вагу матеріалів, які можна буде використовувати для обробки.

Пластикові панелі – недорогий стосіб обробки

Вагонка і панелі з ПВХ – найпопулярніший серед майстрів-самоучок матеріал. Він часто використовується для облицювання балконів, оскільки володіє великою кількістю позитивних якостей:

 • різноманітністю фактур і колірних відтінків;
 • невисока вартість;
 • можливість самостійного монтажу;
 • стійкістю до ультрафіолету (пластикові вироби, оброблені за технологією наскрізного фарбування), біологічних впливів (ПВХ не пліснявіє і не гниє);
 • висока гідрофобність (це дозволяє використовувати пластик навіть на утеплених лоджіях).

Обробити балкон за допомогою ПВХ-виробів зможе кожен домашній майстер. З інструментів нам потрібно молоток, ножівка по дереву, перфоратор, дерев’яні бруски 2,5х2 см, саморізи, дюбелі, водяний рівень, матеріал для утеплення, якщо планується теплоізоляція конструкції. Пластикові панелі (або вагонка) монтуються на попередньо споруджене решетування. Розмічаємо по периметру балкона місця встановлення брусків. Закріплюємо останні. Монтуємо їх по вертикалі, якщо плануємо розміщувати пластикові вироби горизонтально, по горизонталі при вертикальній установці ПВХ-панелей. Дистанція між окремими брусками решетування – близько 0,5 м. У разі, коли монтажну основу погано вирівняно, підкладаємо під споруджуваний каркас фанерні вкладиші необхідної товщини. В процесі монтажу використовуємо водяний рівень, перевіряючи правильність встановлення елементів конструкції.

Закладаємо в зроблений каркас силову або слабкострумову електропроводку, теплоізоляцію. В якості останньої найкраще застосовувати минвату або пінопластові плити. Ці матеріали недорогі і прекрасно справляються з завданнями по утепленню балконів. Наступний крок – монтаж панелей. Процедуру починаємо з кута. Найперше облицювальний виріб кріпимо до каркаса невеликими цвяхами. Вбиваємо їх строго по краю шипа панельки. З іншого боку фіксуємо її спеціальні кріплення, які можна придбати в будь-якому магазині будівельних матеріалів. Вставляємо другу панель в першу. Аналогічно монтуємо інші вироби. У паз останнього ПВХ-елемента (в кутку) встановлюємо спеціальну планку. Її так і називають – кутовою.

На ділянці стику підлоги і стінової поверхні виконуємо монтаж фінішної планки. А для обрамлення дверних і віконних прорізів використовуємо добірні деталі.

Монтаж ПВХ-вагонки

За такою ж схемою виконується монтаж ПВХ-вагонки. Відмінність тут лише одне. Дозволяється не застосовувати кляймери для фіксації першого виробу. Замість них використовуємо гвоздики, якими ми надійно закріплюємо кромку паза пластикового елемента.

Як бачимо, обшити лоджію всередині ПВХ-виробами дійсно нескладно. Якщо така обробка вам до душі, сміливо купуйте панелі або вагонку в найближчому магазині будматеріалів. При цьому прислухайтеся до наступних порад. Перше. Для облицювання утеплених приміщень використовуйте планки шириною 25 см (їх називають вузькими). Вони вважаються більш стійкими до перепадів температури. Якщо ж лоджія теплоізольована, краще застосовувати вироби ПВХ 38 см (широкі). Друге. На поверхні вагонки (панелей) не повинно бути отворів, подряпин, вм’ятин та інших дефектів. Третє. Не купуйте планки білого кольору з сіруватим відтінком. Він свідчить про те, що матеріал для обшивки був виготовлений з неякісної сировини.

Дерев’яна вагонка – екологічна, але не практична

Вагонка з дерева використовується для внутрішнього облицювання утеплених балконів, на яких завжди підтримується приблизно однакова температура. Деревні вироби характеризуються:

 • легкістю розкрою і монтажу;
 • екологічною чистотою;
 • шикарним зовнішнім виглядом;
 • можливістю монтажу вагонки по горизонталі і вертикалі.

До мінусів виробів з дерева відносять їх малу стійкість до біологічних впливів, до серйозних стрибків температури і надмірної вологості. З цими недоліками можна боротися за допомогою обробки вагонки спеціальними розчинами, що підвищують початкові її характеристики. Правда, і в цьому випадку залишається досить висока ймовірність того, що обшивка швидко пошкодиться і втратить свій елегантний вигляд.

Дерев’яну вагонку роблять з липи, модрини, осики, ясена, сосни. Такі вироби мають прийнятну вартість і непогані технічні показники. Більш якісної і довговічною є вагонка з дуба. Але її ціна, скажімо прямо, кусається. Також варто знати, що вироби з дерева поділяють на класи А, В, С і Преміум. Самому якісному матеріалу присвоюється остання категорія. Дешевше ж обходиться вагонка С-класу. Фахівці не радять застосовувати її на балконах, так як довговічність подібної облицювання мінімальная.Для роботи з дерев’яною вагонкою нам будуть потрібні рейки 6х1,5 см, бруски 6х4 см, пароізоляція, теплоізоляційний матеріал – мінвата, пінопласт (їхня товщина – не менше 4 см), лак по деревині, антисептик, кріпильні деталі. Крім того, якщо на балконі є підвіконня, набуваємо строганую дошку. Вона також потрібна для облагородження укосів на дверях і вікнах.

Послідовність робіт

 1. Визначаємо, яку площу має стелю і стіни балкона. Купуємо необхідну кількість вагонки.
 2. Робимо обрешітку по вже описаним вище принципом.
 3. Відрізаємо вагонку по заданих розмірах.
 4. Беремо перший виріб, прибираємо з нього шип.
 5. Докладаємо вагонку зрізаною стороною до каркасу і закріплюємо її цвяхами або кляймерами (вбиваємо їх прямо або з невеликим скосом). Кріплення другого типу, на думку експертів, більш надійний.
 6. Друге обробне виріб монтуємо в паз раніше закріпленої дошки. Щільно притискаємо два вироби між собою.
 7. За такою ж схемою встановлюємо інші дошки.
 8. Останнє виріб відрізаємо так, щоб воно помістилося в простір, що залишився обробки. Фіксуємо його цвяхами.
 9. Монтуємо поверх капелюшків цвяхів нащельник. Практичної ролі він не грає. Його завдання замаскувати капелюшки метизів.
 10. Після монтажу всіх дощок обробляємо отриману дерев’яну поверхню просоченнями, що підвищують стійкість матеріалу до гниття і горіння. Чекаємо, коли вони вбереться в деревину і висохнуть. Потім покриваємо вагонку фарбою або безбарвним лаком. Насолоджуємося розкішним видом свого балкона.
 11. Замість дерев’яної вагонки багато умільці використовують блок-хаус. Він являє собою імітацію природного деревини. Випускається у вигляді панелей двох типів – під брус і під колоду. Обидва варіанти представлені на ринку в широкому асортименті. Не важко буде підібрати відповідний вид панелей для створення красивої обшивки лоджії.

Гіпсокартон, МДФ і ОСП-плити – обшивка без претензій

Стеля і стіни балкона нерідко облицьовуються деревоволокнистих (МДФ) і ОСП-плитами. Результат використання таких матеріалів – проста і практична обробка, що вимагає мінімальних витрат часу, сил і засобів на проведення монтажних робіт. Готуємо наступні інструменти і деталі: саморізи, будівельний ніж, гіпсову шпаклівку, пилу (дрібний зуб), тертку (штукатурну) з наждачкою, стрічку для швів, шуруповерт, ножиці по металу, бруски з деревини або металеві напрямні для створення каркаса, шпатель для штукатурення .

Порядок робіт з гіпсокартонними листами наступний:

 1. Створюємо обрешітку на вертикальних площинах (краще працювати з металевим профілем, хоча і дерев’яні бруски цілком згодяться).
 2. Розрізаємо гіпсокартон по потрібних параметрах. Встановлюємо заготовки на каркас. Фіксуємо їх саморізами. Важливо! Металовироби не перекручується, так як в цьому випадку вони не зможуть надійно утримувати ГКЛ через те, що будуть вращатьсся навколо власної осі.
 3. Беремо стрічку і проклеюємо нею все без винятку шви на вийшла гіпсокартонної поверхні.
 4. Обробляємо обробку шпаклівкою. У нас повинен вийде шар в 1,5-2 мм.
 5. Шліфуємо шпаклівку до бездоганно рівного стану.
 6. Фарбуємо гіпсокартонну поверхню.

Аналогічно працюємо з панелями МДФ. Поверхні, оброблені з їх допомогою, виходять невибагливими у догляді. А коштують деревоволокнисті плити зовсім небагато. Недоліки такої обшивки – горючість, висока чутливість до вологи (найменше намокання, і облицювання відразу ж втрачає свою красу), малий показник міцності.

Мінімум проблем виникає і при самостійному монтажі ОСП. Такі вироби мають у своєму розпорядженні оригінальною фактурою, що формується шляхом хаотичного розташування деревної стружки. ОСП-обшивка кріпиться на каркас по схемі, наведеній для монтажу ГКЛ. Єдиний момент. Замість стрічки шви на поверхнях з ОСП маскуються спеціальними добірними деталями. Зазори на стиках стінах і стелі рекомендується декорувати плінтусами з натуральної деревини.

Дозволяється облицьовувати деревно-стружковими плитами стелю балкона. Але в подібних випадках бажано розташовувати їх не так, як на стінах. Тут все елементарно. Якщо стіни обшивалися ОСП по горизонталі, стелю обробляємо по вертикалі. І, відповідно, навпаки. Останній нюанс. Не потрібно фарбувати ОСП-поверхні, порушуючи тим самим їх незвичайну фактуру. Просто покриваємо вироби меблевим прозорим лаком. Результат вийде, повірте, відмінним!

Декоративна штукатурка і камінь – оригінальне облицювання

Якщо з зазначного списку оздоблювальних матеріалів для балконів, ви не знайшли нічого підходящого, спробуйте облагородити балкон за допомогою спеціальних штукатурних сумішей. Вони бувають акриловими і гіпсовими. Використання декоративної штукатурки не вимагає від домашнього майстра особливих будівельних знань, хоча складність операції вважається досить високою. Акрилові суміші продаються в відрах повністю готовими до застосування. Відкриваємо ємність і наносимо суміш на стіни і стелю за інструкцією виробника. Гіпсова штукатурка реалізується в сухому вигляді. Розводимо її водою в рекомендованих фірмою-виробником пропорціях. Використовуємо за призначенням.

При бажанні декоративну штукатурку можна пофарбувати в необхідний колір. Але цю операцію в домашніх умовах виконати непросто, якщо лоджія має великі розміри. Фарбування в подібних випадках необхідно здійснювати за допомогою механічних спецагрегатів. Вони гарантують отримання однорідної за кольором маси. Вручну домогтися цього практично нереально. Основні експлуатаційний плюси штукатурних декоративних сумішей:

 • захист від ультрафіолетового випромінювання;
 • відсутність необхідності у виконанні фінішної обробки штукатурного шару;
 • несприйнятливість до температурних перепадів і екстремальних морозів;
 • відмінна вологостійкість;
 • простота догляду за обробкою (штукатурку можна пилососити, протирати сухою ганчіркою, мити).

Зверніть увагу! Декоративну суміш наносимо без перерв, поки не опрацюємо всю поверхню. Якщо виконувати операцію в кілька підходів, на стіні (стелі) залишаться чітко помітні лінії стиків. Це, звичайно ж, нам не підходить. Перерви допускається робити лише по кутах. У них стикувальні лінії будуть невидно.

Ще один непопулярний варіант обробки лоджій передбачає використання штучного декоративного каменю. Своїми руками встановити його на балконі досить складно. Операція вимагає наявності певних знань у виконавця. Другий мінус матеріалу – висока ціна. Переваги декоративного каменю – ремонтопридатність, простота експлуатації, великий вибір різновидів виробів.

Монтування підвіконня на лоджії

Встановлення підвіконня на балконі – необов’язковий, але рекомендований майстрами етап облаштування розглянутого нами приміщення. Справитися з ним нескладно. Підвіконня зазвичай роблять з матеріалу, який використовувався для виготовлення віконного профілю це може бути пластик або дерево. Ширину підвіконня беремо від 4-6 до 80-100 см.

Процес монтажу конструкції наводимо далі:

 • Малюємо ескіз підвіконня.
 • За зробленої схемою створюємо конструкцію з дерева або пластика.
 • Добре очищаємо робочу поверхню.
 • Просвердлюємо у віконній рамі два-три отвори.
 • Край підвіконня заводимо під рамну конструкцію. Фіксуємо нашу споруду саморізами.
 • Решту порожнистих ділянок заповнюємо монтажною піною. Жорсткість встановлення підвіконня регулюємо, розміщуючи під рамою гумові підкладки.

Інший спосіб кріплення підвіконня передбачає використання спеціальних кронтштейнів. На метрову конструкцію їх потрібно 6 штук (дистанція між окремими кріпильними – 0,2 м). Кронштейни фіксуємо на основний профіль. Потім приєднуємо їх до віконної рами шурупами.

Займайтеся облагороджуванням балкона або лоджії своїми руками, отримуючи задоволення і від самої роботи, і від її результатів. Нехай у вашій оселі завжди буде комфортно!

Оцініть пост

Якщо хочете подякувати за статтю - поділіться нею в соцмережах!

Схожі статті

Залиште коментар

avatar